Důvěra v ekonomiku se v prosinci snížila, naděje na růstu HDP také
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s listopadem snížil o 0,5 bodu na hodnotu 97,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se mírně snížil o 0,4 bodu na hodnotu 96,9 a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 1,2 bodu na hodnotu 100,4. Oznámil to Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
V podnikatelské sféře se důvěra v ekonomiku zvýšila ve vybraných odvětvích služeb (1,5 bodu) a mírně i v obchodě (+0,4 bodu). Důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví zůstala na stejné úrovni jako v listopadu a v průmyslu se snížila o 2,4 bodu.
„K prosincovému mírnému poklesu důvěry v podnikatelské sféře přispěl zejména pokles poptávky v odvětví průmyslu a s tím úzce související nižší očekávané tempo růstu výrobní činnosti v příštích třech měsících,“ řekl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů se v prosinci meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 1,2 bodu na hodnotu 100,4. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se mírně zvýšil. Podíl domácností očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích dvanácti měsících se ve srovnání s listopadem téměř nezměnil. Meziměsíčně se mírně snížil počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se zvýšil.
„Prosincový průzkum mezi spotřebiteli přinesl částečnou korekci růstu důvěry z předešlých třech měsíců. Důvodem jsou především zvýšené obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace a rostoucí počet domácností, které nepředpokládají, že v roce 2025 budou významněji utrácet za velké nákupy,“ sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Naproti tomu zvýšená spotřeba domácností je v makroekonomických prognózách citována jako hlavní motor hospodářského růstu pro příští rok. „Spotřeba domácností mírně zrychlí z letošních předpokládaných 1,7 % na 2,3 % v roce 2025,“ míní například ekonom Komerční banky Martin Gürtler. Analytici ČSOB předpovídají růst českého DHP v příštím roce na 2,3 % „…díky pokračujícím útratám domácností, pozitivnímu efektu nižších úrokových sazeb a rychlejšímu přílivu peněz z evropských fondů,“ očekává Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. Ministerstvo financí ČR (MF) ve své listopadové prognóze předpovídá pro příští rok hospodářský růst na 2,5 procenta. „Díky poklesu inflace a přetrvávajícímu napětí na trhu práce porostou reálné mzdy, soukromou spotřebu navíc podpoří také větší ochota domácností utrácet,“ napsalo MF.
Optimismus podpořily také předvánoční útraty spotřebitelů, které dosahují rekordní úrovně. „“Na růstu české ekonomiky se pozitivně projeví očekávaný růst spotřeby domácností, který by měl v průběhu roku gradovat,“ citovala ČTK hlavního ekonoma XTB Pavla Peterku. Většina analytiků rovněž zmiňuje oživení investic v podnikatelské sféře.
Snížení důvěry podnikatelů i spotřebitelů, zjištěné v prosincovém průzkumu ČSÚ, ale nejde těmto prognózám v ústrety.