Důvěra českých podnikatelů i spotřebitelů se snížila
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně mírně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 96,4, při stejném vývoji jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů mírně poklesl o 0,2 bodu na hodnotu 95,4 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 2,2 bodu na hodnotu 101,6, oznámil Český statistický úřad.
Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v květnu meziměsíčně zvýšila v odvětví obchodu (+ 3,7 bodu) a ve vybraných službách (+ 1,1 bodu). Snížila se naopak ve stavebnictví (-1,2 bodu) a v průmyslu (-2,0 bodu).
„Za mírným zhoršením ekonomického sentimentu mezi podnikateli v květnu stojí pokles důvěry v odvětví stavebnictví a zejména v průmyslu, kde respondenti, zejména ve zpracovatelském sektoru, čelí nízké poptávce a část z nich v této souvislosti očekává v nejbližších měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti,“ říká Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Důvěra spotřebitelů se oproti dubnu snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,2 bodu na hodnotu 101,6. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice se meziměsíčně výrazně zvýšil. Počet spotřebitelů hodnotících svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících se téměř nezměnil, stejně tak se nezměnil ani počet respondentů očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se meziměsíčně téměř nezměnil.
„V květnu se důvěra spotřebitelů po čtyřměsíčním růstu snížila. Spotřebitelé jsou pesimističtí zejména v otázce budoucího vývoje hospodářské situace v Česku. Navíc stále poměrně významně převažuje počet domácností, které hodnotí hůře svou současnou finanční situaci ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci,“ sdělila Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
„Není to zásadní změna nálady, ale přeci jen ukazuje na mírné zhoršení situace,“ hodnotí index důvěry Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Spotřebitelé prakticky nečekají změnu a nedoufají ve výrazné zlepšení situace. Na vině je opět rostoucí inflace, vysoké úroky úvěrů, povědomí o tom, že ekonomická situace u našich zahraničních partnerů není nejlepší a nic na tom nezmění ani dobré podmínky na trhu práce.“