Český průmysl se v prosinci prudce zhoršil
Index nákupních manažerů (PMI), sestavovaný společností S&P Global, ukázal v prosinci nejrychlejší zhoršení podmínek v českém průmyslu za posledních pět měsíců. Propad výroby je prudší a nové zakázky dál klesají, snižuje se i počet zaměstnanců. Pozitivní je zmírnění cenových tlaků.
Index nákupních manažerů (PMI) od S&P Global v České republice v prosinci klesl z listopadových 46 bodů na 44,8. Poslední data ukázala prudké zhoršení provozních podmínek ve zpracovatelských firmách, které bylo nejrychlejší od července.
„Rok v českém výrobním sektoru skončil nevesele: prosincová data svědčila o dalším zhoršení jeho zdraví. Zpracovatelský průmysl trápilo rychlejší snížení výstupu a pokračující prudký pokles nového obchodu, které následovala rychlejší redukce zásob i zaměstnanosti. Přetrvávaly i problémy v dodavatelských řetězcích, protože dodávky materiálů, po kterých byla poptávka, se zpožďovaly vzhledem k nedostatkům u prodejců,“ charakterizovala výsledky průzkumu Siân Jones, vedoucí ekonomka u S&P Global Market Intelligence.
Ke zrychlení celkového poklesu českého výrobního sektoru na konci roku přispělo strmější snížení produkce. Jeho tempo stouplo na nejvyšší úroveň za pět měsíců a bylo výrazné. Objemy výstupu tížily slabé ekonomické výhledy klientů, méně nových zakázek a náročné podmínky v automobilovém průmyslu. Nové zakázky v české výrobě během prosince opět klesly vlivem útlumu poptávky z hlavních odvětví a zahraničních trhů, a následného poklesu celkového odbytu. Tempo snížení zmírnilo, ale přesto bylo výrazné.
Nové exportní zakázky rovněž klesly pomaleji, nicméně tempem, které bylo vzhledem ke slabé poptávce od stávajících odběratelů (zejména z Německa) stále silné. Ceny vstupů v prosinci vzrostly jedenáctý měsíc v řadě. Inflaci podle účastníků průzkumu poháněly hlavně vyšší ceny potravin a dopravy. Tempo růstu nákladů přesto zvolnilo druhý měsíc v řadě na nejpomalejší od května a bylo jen nepatrné. Zmírnění tlaku na výdaje přimělo firmy ke zredukování prodejních cen třetí měsíc v řadě. Účastníci se ale zmínili také o tom, že někde ke slevám došlo po jednáních se zákazníky ve snaze povzbudit prodej. Pokles cen výstupu nicméně zpomalil a byl jen nepatrný.
„Naděje na oživení poptávky v roce 2025 zatím stouply a výrobci byli ve svých výhledech na výstup v příštím roce optimističtější,“ doplnila Siân Jones.
Tuzemský průmysl tak vstupuje do nového roku v útlumu a zatím se ani neblízká na lepší časy. Ty jsou závislé na vývoji v zahraničí, zejména v Německu, kde aktuálně panují ještě horší podmínky ve zpracovatelském sektoru. „V tomto roce očekáváme, podobně jako v posledních dvou letech, přibližnou stagnaci německé ekonomiky, z nemalé části právě kvůli průmyslové depresi. Průmyslová výroba v Německu klesá setrvale již sedmým rokem a zdá se, že problémy jsou spíše dlouhodobého strukturálního charakteru, jejichž řešení si bohužel vyžádá delší čas,“ komentuje český PMI analytik ČSOB Dominik Rusinko. „Jinak řečeno, bez obratu trendu v německém průmyslu nelze počítat s výraznějším oživením ani v Česku. Proto jsme ohledně restartu českého průmyslu v první polovině letošního roku spíše skeptičtí. S větším optimismem hledíme do druhé části tohoto roku a zejména do roku 2026. Tahounem tuzemské ekonomiky proto bude i v nejbližších kvartálech znovu spotřeba domácností. Za celý letošní rok odhadujeme růst českého HDP okolo 2 procent.“