Česko je v hlubší recesi, než se původně odhadovalo
Podle dnes zveřejněného zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) hrubý domácí produkt ČR ve 3. čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně klesl o 0,6 % a meziročně o 0,8 procenta. V dřívějším rychlém odhadu ČSÚ uváděl pokles mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 procenta. Česká ekonomika slábne už čtvrtý kvartál v řadě.
„Mezičtvrtletní pád o 0,6 % znamená, že jsme v recesi, navíc je číslo horší než původní odhady, a to se týká i meziročního pádu. Nic na tomto obrázku nezmění ani skutečnost, že se jedná o poměrně mírnou recesi. Přestože by bylo příjemnější o stejných číslech hovořit jako o kladných, ve výsledku se nejedná o tragédii a není třeba být dramatičtí,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin.
Míra zisku v 3. čtvrtletí činila 48,5 %, což je o 0,2 procentního bodu (p. b.) méně než v předchozím čtvrtletí a o 0,3 proc. bodu více než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků meziročně stouply o 7,1 procenta. Míra investic stoupla mezičtvrtletně o 0,4 p. b. a dosáhla 28,9 procenta. Meziročně se zvýšila o 0,3 proc. bodu.
„Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele ve 3. čtvrtletí stoupl mezičtvrtletně o 0,9 procenta, meziročně poklesl o 3,7 procenta “ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ. „Reálná spotřeba domácností na obyvatele se mezičtvrtletně snížila o 0,3 %, meziročně poklesla o 5,2 procenta.“
Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v 3. čtvrtletí hodnoty 43 371 korun. Oproti předchozímu čtvrtletí se reálně zvýšil o 0,5 %, meziročně se nezměnil. Míra úspor domácností v 3. čtvrtletí dosáhla 18,7 %, což je 0,8 p. b. více oproti předchozímu čtvrtletí a o 0,7 p. b.více než před rokem. Míra investic v sektoru domácností se mezičtvrtletně snížila o 0,1 p. b. a dosáhla 7,4 procenta. Meziročně se snížila míra investic domácností o 0,4 procentního bodu.
Příjmy domácností na obyvatele by meziročně klesly o 0,8 %, pokud by nebyly zahrnuty osoby, kterým byla udělena dočasná ochrana v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. Spotřeba domácností na obyvatele by meziročně klesla o 2,4 %, pokud by nebyly zahrnuty osoby, kterým byla udělena dočasná ochrana v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině.
„Bohužel platí, že ani čtvrtý kvartál 2023 nebude nijak zvlášť dobrý. Němci neutrácejí a dokud se toto nezmění, nemůžeme čekat podstatné oživení ani u nás. V listopadu německé maloobchodní tržby meziročně klesly o 2,4 %, což znamená, že už neuvěřitelných 19 dlouhých měsíců v řadě Němci utrácejí méně a méně. Na jejich apetitu utrácet je náš průmysl zcela závislý. Oživení domácí ekonomiky by mohlo přijít až ve druhé polovině letošního roku,“ odhaduje Tomáš Volf.