České strategické suroviny získaly evropský status

Evropská komise zveřejnila seznam strategických projektů v oblasti kritických surovin. Mezi vybranými se objevily i dva české záměry: recyklace manganu ve Chvaleticích a těžba lithia na Cínovci. Oba projekty získají status prioritních pro celou Evropskou unii.
Evropská unie udělala první konkrétní krok k posílení své soběstačnosti v dodávkách klíčových surovin. Evropská komise zveřejnila první vlnu tzv. strategických projektů podle nového aktu o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act, CRMA), který platí od května 2024. Na seznamu jsou i dva české projekty: těžba manganu ve Chvaleticích a těžba lithia na Cínovci. Upozornil na to internetový deník Euroactiv.cz.
Projekt ve Chvaleticích je výjimečný tím, že nejde o klasickou těžbu, ale o recyklaci staré hlušiny z doby, kdy se zde těžil pyrit. Společnost MANGAN Chvaletice, s.r.o., patřící kanadské firmě Euro Manganese, plánuje z odkaliště u obce Trnávka získávat vysoce čistý mangan, klíčovou surovinu pro výrobu baterií. Podle odhadů jde o jediný známý projekt tohoto typu v EU, který může pokrýt až čtvrtinu evropské poptávky po čistém manganu do roku 2030.
Na Cínovci v Krušných horách připravuje těžbu lithia společnost Geomet, kterou vlastní energetická skupina ČEZ spolu s australskou firmou European Metals Holdings. Projekt počítá s hlubinnou těžbou a následným zpracováním suroviny v závodě v Prunéřově. Lithium je považováno za jeden z vysoce strategických kovů současnosti. Bez něj se neobejde výroba baterií pro elektromobily ani ukládání energie v rámci zelené transformace.
Podle dostupných údajů se na Cínovci nachází největší ověřené ložisko lithia v EU. Studie proveditelnosti, která posoudí ekonomiku celého projektu, a rozhodnutí o finální investici se očekává letos.
Ke strategii EU se zatím nevyjádřily žádné ekologistické organizace. Za Greenpeace Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR, v únoru tohoto roku vydala prohlášení: „Evropská komise musí řešit celý rozsah existenčních krizí, které mají sociální i environmentální dopady na evropské občany, nejen zaostávání evropského průmyslu. Konkurenceschopnost a dekarbonizace nejdou proti sobě, naopak jsou úzce propojené, proto je důležité využít příležitosti s nimi spojené. Průmyslová strategie EU musí navazovat na již schválené klimatické cíle tak, aby byla zajištěna návaznost a konzistentnost politík i investiční jistota v celé EU. Vést globální závod v oblasti čistých technologií a zároveň zajistit dostupné ceny energií z domácích zdrojů a předcházet dopadům klimatické změny může EU jen vyvážením dekarbonizace s konkurenceschopností a sociální soudržností.“
Deník Mladá fronta Dnes v úterý 25. března zveřejnila reportáž o těžbě lithia a vzácných kovů pro Evropskou unii v Kongu. Naleziště nyní drancují a místní obyvatelstvo tam vraždí teroristická organizace M23. Vytěžené suroviny prodávají do sousední Rwandy, odkud je dováží EU, píše reportér Milan Vodička. Kongo nedávno nabídlo Donaldu Trumpovi, prezidentu USA, dohodu, že když Spojené státy americké v Kongu zajistí mír, africká země mu umožní těžit a vyvážet vzácné strategické suroviny.