Ceny průmyslových výrobců zpomalily růst, ale ne inflaci
Ceny zemědělských výrobců v září proti srpnu vzrostly o 2,1 % a meziročně byly nižší o 0,2 procenta. Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly 0,2 % a meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a meziročně byly vyšší o 1,9 %. Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 1,3 % a meziročně o 3,4 procenta, oznámil Český statistický úřad ve své zprávě.
„V meziročním srovnání ceny v průmyslu opět zmírnily svůj růst, tentokrát na 0,6 %, přesto rostou již šest měsíců v řadě,“ upozornil Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Proti srpnu vzrostly v září ceny čerstvé zeleniny o 12 %, vajec o 3,3 %, obilovin o 2,3 %, olejnin o 2 %, mléka o 1,1 % a skotu o 0,6 %. Klesly ceny ovoce o 7,2 %, drůbeže o 3,3 % a prasat o 1,7 %.
Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 0,2 % (v srpnu o 0,5 %). V rostlinné výrobě ceny klesly o 2,9 %. Nižší byly ceny brambor o 21,2 % a obilovin o 5,9 %, ceny ovoce se zvýšily o 32,2 % a olejnin o 5,4 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 4,1 %. Ceny skotu se zvýšily o 8,9 % a mléka o 13,8 %. Klesly ceny vajec o 10,6 %, drůbeže o 10,5 % a prasat o 8,8 procenta.
Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly o 0,2 procenta. Snížily se zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Nižší byly ceny motorových vozidel o 0,4 %, základních kovů o 0,5 % a černého a hnědého uhlí o 0,6 %. Vzrostly ceny v odvětvích elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 0,9 %, dřeva a dřevěných a korkových výrobků také o 0,9 %, papíru a výrobků z papíru o 0,7 %. Ceny potravinářských výrobků byly vyšší o 0,1 %, z toho ceny mléčných výrobků o 2,0 %.
Meziročně ceny průmyslových výrobců stouply o 0,6 % (v srpnu o 1,1 %). Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly vyšší o 5 %, motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 2,9 % a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení o 4,7 %. Nižší byly zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků. Klesly ceny kovodělných výrobků o 1,9 %, ostatních nekovových minerálních výrobků o 1,4 %, černého a hnědého uhlí a lignitu o 3,3 %, základních kovů o 1,3 % a ropy a zemního plynu o 21,1 procenta. Snížily se ceny potravinářských výrobků o 0,4 %, z toho mlýnských a škrobárenských výrobků o 11,8 %, průmyslových krmiv o 7,5 %, naopak se zvýšily ceny mléčných výrobků o 6,8 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin vzrostly ceny výrobků investiční povahy o 2,8 %. Snížily se ceny meziproduktů o 0,9 % a energie o 0,1 %. Ceny průmyslových výrobců bez energie byly meziročně vyšší o 0,9 % (v srpnu vzrostly o 1,1 %).
Ceny stavebních prací se podle odhadů meziměsíčně zvýšily o 0,4 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,1 %. Meziročně e ceny stavebních prací podle odhadů zvýšily o 1,9 % (v srpnu o 1,7 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se meziročně nezměnily, stejně jako v srpnu.
Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 1,3 %. Ceny za služby v oblasti tvorby programů a vysílání se zvýšily o 17,5 %, za reklamní služby a průzkum trhu o 16,7 % a za služby v oblasti zaměstnání o 2,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní službyvzrostly o 0,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,4 % (stejně jako v srpnu). Ceny za reklamní služby a průzkum trhu vzrostly o 9,8 %, za služby v oblasti zaměstnání o 9,5 %, za služby v oblasti nemovitostí o 7,7 % a za právní a účetnické služby o 4,7 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,9 % (stejně jako v srpnu).
„Slábnutí deflace v zemědělství přináší jednu z odpovědí na to, proč skončilo období, kdy supermarkety snižovaly koncové ceny potravin. Tím spotřebitelská inflace přišla o svou významnou brzdu,“ komentuje statistické údaje Jiří Cihlář, analytik společnosti Next Finance. „Zpomalování tempa inflace na začátku výrobního řetězce se přimlouvá za to, aby si Česká národní banka nedávala ve zbytku roku pauzu v cyklu snižování úrokových sazeb. Důvodem je to, že slábnutí tempa růstu cen na začátku výrobního řetězce se nakonec propíše také do zpomalení růstu koncových cen.“
Ceny zemědělských i průmyslových výrobců se postupně ustalují a až na růst cen služeb, což není nic nového, nevytvářejí žádné významné inflační tlaky. „U konkrétních položek sice stále můžeme být svědky dvouciferných cenových pohybů, ale ze souhrnného vyjádření je zřejmé, že období bouřlivého cenového vývoje skončilo,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. „Ceny stavebních prací v září meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily. Poptávka ve stavebnictví je zachraňována inženýrským stavitelstvím díky rekordní rozestavěnosti dálnic a dalších komunikací. Pozemní stavitelství se však trápí a klesá v něm produkce,“ podotýká Štěpán Křeček.
Spotřebitelské ceny naproti tomu v září zrychlily svůj růst. Roční inflace dosáhla 2,6 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v srpnu. Na meziměsíční růst spotřebitelských cen měly v září největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Další výrazně rostoucí skupinou byly ceny za vzdělávání.
V zemích Evropské unie (EU), podle údajů zveřejněných Eurostatem, ceny průmyslových výrobcův srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % (v červenci o 0,8 %). Nejvíce se ceny zvýšily v Estonsku o 2,2 %, v Řecku o 1,7 % a ve Španělsku o 1,5 %. Ceny byly vyšší v Rakousku o 0,5 %, na Slovensku o 0,4 % a v Německu o 0,2 %. V Česku se ceny snížily o 0,4 % a v Polsku o 0,7 %. Nejvíce ceny klesly v Irsku o 3,8 %, v Litvě o 1,7 % a v Rumunsku o 1,6 %. V srpnu v EU meziročněklesly ceny o 2,1 % (v červenci o 1,9 %). Ceny se nejvíce snížily na Slovensku o 18,3 %, v Lucembursku o 6,9 % a ve Francii o 6,3 %. Nižší byly ceny v Polsku o 4,9 %, v Rakousku o 4,5 % a v Německu o 1,1 %. Vyšší byly ceny v Česku o 1,1 %. Nejvíce ceny vzrostly v Rumunsku o 2,8 %, v Bulharsku a v Portugalsku shodně o 1,9 %.