Zahraniční obchod je v plusu, export brzdí silná koruna
Podle předběžných údajů skončila v březnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 15,9 mld. Kč, což byl meziročně o 28,1 mld. Kč lepší výsledek. Napsal to Český statistický úřad ve své pravidelné zprávě.
Dovoz se zvýšil o 0,4 %, export stoupl o 7,7 procenta. Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 18,9 miliardy korun, když vývoz aut stoupl meziročně o 37 procent. Schodek obchodu s ropou a zemním plynem se vlivem nižších cen na světových trzích zmenšil o 10,8 miliardy korun. Kladné saldo obchodu se stroji a zařízeními vzrostlo o 3,3 mld. Kč a o stejnou částku byl menší deficit obchodu se základními kovy. Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména pokles přebytku obchodu s elektřinou o 6,3 mld. Kč. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance ostatních dopravních prostředků o 2,5 mld. Kč a elektrických zařízení o 1,9 miliardy korun.
Bilance zahraničního obchodu se státy EU se v březnu meziročně zlepšila o 18,8 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 9,0 miliardy korun.
„Meziroční růst vývozu byl i v březnu vyšší než u dovozu, obchodní bilance tak skončila již třetí měsíc za sebou v kladných číslech. Přispěl k tomu nejen meziroční nárůst vývozu motorových vozidel a jejich dílů přibližně o 37 procent, ale i meziročně nižší hodnota dovozu ropy a zemního plynu o více než 44 procenta,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 0,3 % a dovoz o 0,6 %.
V lednu až březnu 2023 dosáhl přebytek obchodní bilance 39,6 mld. Kč ve srovnání s deficitem 12,0 mld. Kč ve stejném období předchozího roku. Od začátku roku stoupl vývoz o 9,7 % a dovoz o 4,8 procenta.
„Silná koruna zatím exportu nijak zvlášť nevadí, to se ale může rychle změnit. Koruna je stále velmi silná a dnes se pohybuje na hranicích 23,38 CZK/EUR a 21,26 CZK/USD. Tyto hodnoty nejsou v žádném případě proexportní, spíše naopak. Silná domácí měna znesnadňuje pozici českých vývozců, protože za inkasovaná eura získají méně korun,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „ČNB možná neřekla poslední slovo a na nějakém z dalších zasedáních zvýší sazbu na 7,25 procenta. Takto drobný růst sazeb nebude mít přímý vliv na domácí inflaci, ale může dále posílit korunu, což nadělá další vrásky exportérům. Importéři na síle koruny vydělávají.“