Zlato, akcie, dluhopisy. Investovat se vyplatí i v nejistých dobách

Praha 24. října 2022 (PROTEXT) – Čeká nás rok, který bude ekonomicky horší než ten letošní, výrazné recese se ale podle předních světových institucí není třeba bát. Z dlouhodobého hlediska se proto investování stále vyplatí a není důvod k šetření a opatrnosti. Takový vzkaz investorům vzešel z Vyšehradského fóra, největší investiční konference v Česku, kterou pořádá společnost Golden Gate.

Makroekonom a hlavní ekonom Comfort Finance Group Vladimír Pikora, který byl jedním z hlavních hostů konference, upozornil, že ekonomické predikce světové i české ekonomiky jsou ve vleku strachu – obavy z šíření koronaviru vystřídal strach z války na Ukrajině, nyní odhadům vývoje dominuje hrozba recese. Málokterý propad akciových trhů ale podle něj trvá víc než pár měsíců a nemá cenu vyvolávat přílišný strach. Investice do vybraných komodit nebo finančních produktů se tak podle známého ekonoma dlouhodobě stále vyplácejí. „Držme zlato, držme akcie a dluhopisy. To jsou aktiva, která by měla být v každém investičním portfoliu,“ doporučil Vladimír Pikora. „Historická zkušenost nám říká, že zlatu se v době stagnace ekonomiky spojené s vysokou inflací vždy dařilo. A takové prostředí nás teď čeká,“ dodal.

Investici do žlutého kovu by doporučil i druhý host Vyšehradského fóra, ekonom, vysokoškolský pedagog a autor řady publikací prof. Josef Šíma. Je to podle něj forma pojistky na špatné časy. „Se zlatem je to podobné jako s pojištěním domu. Poslouží nám v těžkých chvílích, které doufejme nikdy nenastanou,“ prohlásil na Vyšehradském fóru, které se letos konalo již podesáté.

Oba ekonomové se shodli na tom, že kromě vysokých cen v energetice a válce na Ukrajině jsou nevyzpytatelným faktorem v ekonomice také politická opatření, jako je zastropování cen energií nebo plánovaná daň z mimořádných zisků. „To, co lze udělat v ideálním světě a co politici dělají v reálném světě, jsou dvě hry, které spolu nemají nic společného. Řada opatření je vynucena okolnostmi a nevycházejí z principů, které politici zastávají,“ dodal Josef Šíma.

Kontakt:

hikelova@hatcom.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.