Zhoubné nádory představují velké riziko, které lze zmírnit prevencí. Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá na řadu vyšetření
Praha 1. února 2024 (PROTEXT) – V České republice je ročně v průměru diagnostikováno více než 87 tisíc pacientů s rakovinou. V souvislosti se zhoubným nádorem jich ročně 27 tisíc umírá. V posledních desetiletích se péče o nemocné se zhoubnými nádory sice významně rozvinula, největší šancí na úspěch v boji proti tomuto onemocnění je ovšem včasná diagnóza a pravidelná preventivní vyšetření. Vojenská zdravotní pojišťovna na ně svým klientům dlouhodobě přispívá. Světový den boje proti rakovině si každoročně připomínáme 4. února.
Rakovina v současnosti patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ve světě. Přestože onkologická léčba dnes dosahuje skvělých výsledků díky novým léčebným přístupům i biologickým lékům, vše se odvíjí od osobního postoje k vlastnímu zdraví. Problém tkví hlavně v nezdravém životním stylu. Jeho změnou by se mohl snížit výskyt rakoviny až o 30 procent, přičemž výživové faktory se podílí na celkové úmrtnosti způsobené nádory asi 35 procenty. „Proto jsou v prevenci rakoviny tak důležité aktivní život, nekuřáctví, omezení stresových faktorů a také pravidelné preventivní prohlídky,“ uvádí MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny.
Předejít vzniku nádorových onemocnění významně pomáhají například pohybové aktivity. „Zabraňují nejen šíření choroby, ale přispívají také ke snížení výskytu vedlejších účinků zhoubných nádorů a onkologické léčby, jako jsou například poruchy spánku, únava, úzkosti a deprese, úbytek svalové hmoty, poškození srdce, jater nebo ledvin,“ vysvětluje doktorka Slavíková. U onkologických pacientů je především potřeba zvolit správný typ pohybu, odpovídající intenzitu, délku a frekvenci.
Zhoubné nádory představují velké riziko hlavně u starších obyvatel. Počet osob se zhoubným novotvarem každoročně roste, více než 50 procent všech těchto pacientů jsou přitom osoby starší 65 let. „Věk je hlavní rizikový faktor rakoviny, ovšem onemocnět mohou všechny věkové skupiny. Velmi dobrých léčebných výsledků je dosaženo u pacientů, u nichž se nemoc odhalí v raných stadiích. Čím později je diagnostikována, tím je menší šance na úspěšnou léčbu. Odhaduje se, že více než třetině případů rakoviny lze předejít a další třetinu lze vyléčit, pokud je nemoc včas odhalena a správně léčena,“ pokračuje lékařka.
Zatímco ženám v ČR nejvíce hrozí kožní nádory a rakovina prsu, u mužů je nejčastější diagnóza urologického původu. U obou skupin je taktéž častý výskyt kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku. V některých případech mohou pacienti rané příznaky, které by mohly naznačovat onkologické onemocnění, odhalit sami. „Doporučujeme proto měsíční samovyšetření prsou a varlat, stejně tak kontrolu pih a mateřských znamének. Onkologická onemocnění není radno podceňovat. Neváhejte a poraďte se s lékařem, která preventivní vyšetření s ohledem na věk i anamnézu podstoupit,“ nabádá doktorka Slavíková.
Pojištěnci VoZP mohou v rámci programu PREVENCE čerpat příspěvky na vyšetření provedená ve zdravotnickém zařízení k prevenci kolorektálního karcinomu, karcinomu prsu, prostaty, na vyšetření kožních znamének atd. Více informací naleznete na webových stránkách pojišťovny https://www.vozp.cz/program-prevence.
O Vojenské zdravotní pojišťovně
Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky od roku 1993 zajišťuje zdravotní péči prostřednictvím špičkových odborníků ve vojenských i civilních zdravotnických zařízeních a lázeňských domech. O svých 700 tisíc pojištěnců pečuje prostřednictvím smluvní zdravotnické sítě po celé ČR, která zahrnuje přes 25 tisíc poskytovatelů.