Zahradní domek nebo altán? Co je lepší?

Chtěli byste si oživit prostředí zahrady? Nebo už déle přemýšlíte nad tím, že byste si rádi pořídili zahradní stavbu? Zahradní domky či altány se skvěle hodí do každé zahrady a navíc, přinášejí spoustu benefitů. Jak si ale mezi nimi vybrat?

Zahrada je pro mnohé z nás nejen místem, na kterém pracujeme a pěstujeme, ale také ideálním prostředím pro příjemný odpočinek a relax. Přírodní prostředí, klid a čerstvý vzduch to jsou jen některé benefity, které zahrada nabízí. Čas strávený v zahradě, navíc ve společnosti blízkých, je někdy k nezaplacení. Ať už si užíváte společnou grilovačku, odpolední posezení u kávy nebo se věnujete vašim koníčkům, zahrada poskytuje ideální prostředí. Abychom si čas strávený v zahradě vychutnali ještě víc, mohou nám pomoci zahradní stavby, jako jsou zahradní domky či altány. Se zahradní stavbou získá vaše zahrada nový rozměr, a tak si ji budete moci užívat mnohem víc.

Nejčastějšími stavbami, které můžete vídat na mnoha zahradách, dvorech či pozemcích jsou právě dřevěné zahradní domky a altánky. V poslední době nabírají na své popularitě a není se čemu divit. Vnášejí do prostředí zahrady harmonii a mají hned několik výhod najednou. Zvažujte i vy, že si pořídíte zahradní domek či altán? Výběr té správné zahradní stavby ovlivňuje několik faktorů. Podle čeho se při výběru orientovat a kterou stavbu vybrat?

Podle čeho si vybrat?

Nabídka dřevěných zahradních staveb je dnes tak široká, že se v ní můžeme občas i ztratit. Naštěstí existuje několik hlavních faktorů či atributů, které vám dokážou výběr usnadnit. 

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zahradní stavby, ať už jsou to zahradní domky nebo altány, je typ a kvalita materiálů. Dřevo je přírodní materiál a snáze podléhá vlivům počasí. Je náchylné na vlhkost, které se při pobytu v exteriéru jen stěží vyhneme. Právě proto je důležité, aby dřevo zahradní stavby bylo kvalitní a odolné vůči povětrnostním vlivům. V opačném případě se tak může snáze a rychleji poškodit. Vlivem vlhkosti dřevo může hnít, mohou se objevit plísně, ale také může měnit svůj tvar a vlastnosti. K výrobě zahradních staveb se nejčastěji využívá smrkové nebo borové dřevo. V ideálním případě by ale mělo pocházet ze severských oblastí, neboť tento typ dřeva je oproti tuzemskému smrku či borovici hustší, tvrdší a odolnější. Při výběru zahradní stavy si nezapomeňte ověřit typ materiálu a jeho vlastnosti, abyste si pořídili stavbu, která je odolná a trvanlivá. 

Při výběru té správné zahradní stavby byste se také měli zamyslet nad tím, k jakému účelu budete chtít danou stavbu využívat. Postačí vám menší přístřeší na zahradní posezení? Budete potřebovat také úložný prostor pro vaše zahradní nářadí? Chtěli byste si vytvořit zahradní posezení pro pár lidí či větší skupinu známých? Nebo si chcete vytvořit místo k rekreaci či přenocování? Definice účelu, pro který chcete zahradní stavbu využívat, vám pomůže zúžit výběr a identifikovat typ a velikost zahradní stavby. Dalším faktorem je také prostředí zahrady a umístění. Kam na zahradu budete chtít stavbu umístit? Máte k dispozici jen malou zahrádku nebo větší pozemek? Je terén zahrady rovný nebo jej bude třeba upravit?

Altány versus zahradní domky

Dřevěné zahradní altány a hodí do jakékoli zahrady. Jsou mimořádně praktické a přinášejí mnoho benefitů najednou. Poskytují přístřeší v prostředí zahrady, na pozemku či dvoře, a tak chrání nejen před silným sluncem a vytvářejí stín, ale také slouží jako útočiště při nečekaných přeháňkách či dešti. Díky zahradnímu altánku si tak budete moci užívat čas v zahradě za jakéhokoli počasí. Zahradní altány jsou také jako stvořené pro zahradní posezení, grilovačky či párty na zahradě. V zahradním altánku můžete také odpočívat po práci. Nabízí skvělý prostor, na kterém můžete vypnout od každodenních starostí či povinností. Můžete si do něj pořídit pohodlné zahradní sezení, houpací křeslo či dokonce i vířivku a užívat si plnohodnotného odpočinku. Zahradní altány také poskytují soukromí, a tak vás při pobytu na zahradě nebudou rušit zvědavé pohledy sousedů.

Nabídka dřevěných zahradních altánků je dnes opravdu široká. Proto, pokud se rozhodnete pro altán, určitě nebudete mít problém vybrat si. V nabídce naleznete různé velikosti, provedení či konstrukce altánů, od klasických altánků se čtvercovým půdorysem, přes šestiúhelníkové altány až po uzavíratelné zahradní altány, které můžete využívat během celého roku. Právě tyto uzavíratelné altány by mohly být vhodným kompromisem, pokud se neumíte rozhodnout, zda si pořídit altán nebo zahradní domek.

Zahradní domky mají oproti klasickým altánům výhodu v tom, že poskytují uzavíratelný prostor. Ten využijete zejména tehdy, potřebujete-li uskladňovat zahradní nářadí, sportovní pomůcky či jiné předměty. Zahradní domky mohou také sloužit jako místo k odpočinku a rekreaci, lze v nich vytvořit příjemné a útulné posezení či dokonce i nocleh. V některých případech, zejména u větších zahradních domků, mohou sloužit i jako místo k bydlení a pokud se zateplí, lze je využívat celoročně. Pokud byste si chtěli vytvořit zahradní posezení venku jako v altánku, můžete si zvolit zahradní domek s terasou. Oproti altánkům jsou však dřevěné zahradní domky o něco finančně nákladnější a také náročnější na údržbu.

Sníte i vy o zahradní stavbě jako z pohádky? Poté, co si vyberete svoji vysněnou zahradní stavbu, následuje asi nejpříjemnější část celého procesu – zařizování! Při zařizování zahradní stavby vám mohou pomoci dekorační styly, které můžete využít jako návod či inspiraci. Díky nim si budete umět přeměnit svoji zahradní stavbu na příjemné místo s unikátní atmosférou!