Začala výstavba japonského pavilonu

V pondělí byla zahájena výstavba pavilonu japonské vlády na světové výstavě Expo 2025 v Ósace. při této příležitosti se uskutečnil slavnostní ceremoniál položení základního kamene. Akce na staveništi japonského pavilonu se zúčastnili organizátoři a další představitelé, informuje web NHK World.

Státní ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Nakatani Šiniči přednesl projev jako zástupce hostitelské země. Uvedl, že doufá, že pavilon přiměje návštěvníky uvědomit si, že žijí v cyklech a jsou propojeni s ostatními živými tvory, a povzbudí je, aby změnili své chování a přemýšleli o udržitelnosti jako o své vlastní záležitosti.

Po položení základního kamene se účastníci modlili za bezpečnost stavebních prací. 

Japonský pavilon bude třípodlažní a jeho podlahová plocha bude činit 11 300 metrů čtverečních. Bude místem, kde se budou vysílat poselství hostitelské země a vítat zahraniční hodnostáři.

Vláda se původně snažila vybrat dodavatele stavby prostřednictvím výběrového řízení. Proces však ztroskotal, protože všechny nabídky přesáhly plánovanou cenu.

To vedlo vládu k podpisu diskrétní smlouvy s významným generálním dodavatelem za více než 7,6 miliardy jenů, tedy 52 milionů dolarů.

Tato změna zpozdila zahájení stavby přibližně o tři měsíce. Vláda přesto očekává, že pavilon bude dokončen podle plánu do konce února 2025.

Designér Sato Oki, který je generálním producentem japonského pavilonu, doufá, že návštěvníci budou mít možnost seznámit se s japonskými technologiemi, tradicemi a půvaby na vlastní oči.

 

Autor: Igor Záruba