Vyznáte se v zámcích FAB?

Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) – Zámky FAB jsou zažitou klasikou, známe je jako běžné dveřní zámky nebo vložky. Svůj domov můžete zajistit bezpečnostní fabkou. Jaké bezpečnostní zámky FAB je vhodné použít a jaké vlastně existují, vám vysvětlíme níže.

Bezpečnostní fabky jsou známé také jako cylindrické vložky. Cylindrické vložky FAB jsou obousměrné nebo jednosměrné. Nejběžnějším typem je vložka obousměrná, což znamená, že do ní můžete vložit klíč z obou stran dveří. Je možné ji tedy používat do nejrůznějších prostor, které potřebujete bezpečně zamknout.

Oproti tomu jednosměrná cylindrická vložka FAB se používá méně častěji, protože je zkrátka zamykatelná jen z jedné strany. Své využití najde tento typ vložky například u dveří do garáže, do sklepa či k zamykání branky.

Bezpečnostní třídy cylindrických vložek FAB

Existuje několik stupňů kategorií bezpečnosti cylindrických vložek FAB. Rozlišujeme tak zámky podle odolnosti. Celkem máme 6 kategorií bezpečnosti. Ovšem kategorie 5 a 6 se běžně nepoužívají. Ty se týkají vysokého zabezpečení objektů jako jsou například banky, státní objekty apod. Pro domácnosti tedy volte bezpečnostní kategorie nejlépe 3 a 4.

3. bezpečnostní třída poskytuje vysokou míru ochrany, bezpečnostní zámková vložka FAB 3 má velmi vysokou ochranu proti planžetování, odvrtání, vytržení bubínku a bumpingu. Dále je k zámkové vložce klíč chráněný bezpečnostní kartou, bezpečnostní karta, 3 patentové klíče s hranatou hlavou.

Bezpečnostní zámková vložka FAB 4 poskytuje nejvyšší ochranu 4. bezpečnostní třídy dle dané normy ČSN, má certifikaci NBÚ v souladu s příslušným zákonem. Získáváte 5 patentových klíčů s hranatou hlavou, bezpečnostní kartu a navíc prostupovou spojku. Stejně jako u 3. třídy chrání tato zámková vložka proti planžetování, odvrtání, vytržení bubínku a bumpingu. U obou tříd je možné sjednocení více vložek na stejný klíč.

Pokud si nejste jisti výběrem vhodné bezpečnostní cylindrické vložky FAB, zejména v souladu s dveřním kováním, případně i s vaší pojistnou smlouvou, obraťte se na odborníky z e-shopu Klíčový servis.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.