V nizozemském Pettenu na pobřeží Severního moře dne 17. října proběhlo pietní setkání před pomníkem posádky bombardéru KX-B
Praha 24. října 2022 (PROTEXT) – Dne 28. prosince 1941 odstartoval letoun Vickers Wellington 311. československé bombardovací peruti RAF na svůj poslední let. Jeho posádku tvořili: první pilot a kapitán letadla Sgt Alois Šiška, druhý pilot Sgt Josef Tománek, navigátor F/O Josef Mohr, radiotelegrafista F/O Josef Ščerba, přední střelec Sgt Pavel Svoboda a zadní střelec Sgt Rudolf “Blondy” Skalický. Letadlo bylo nad cílem těžce poškozeno německou protiletadlovou palbou a pilot musel nouzově přistát do moře mezi Nizozemskem a Velkou Británií.
Rudolf Skalický se z potápějícího se letadla nedostal, pěti zbývajícím členům posádky se podařilo aktivovat a použít nafukovací záchranný člun (dinghy). Po šesti dnech a nocích na rozbouřeném ledovém moři je vlny vyplavily na nizozemské pobřeží. Z pěti členů posádky byli v té době naživu již jen tři? Josef Tománek a Josef Mohr podlehli útrapám na moři. Alois Šiška, Pavel Svoboda a Josef Ščerba byli zajati a zbytek války strávili v zajateckých táborech.
Pietní setkání připomnělo desáté výročí odhalení pomníku, který vybudovali členové 222. výcvikové letky nesoucí jméno „Šiškova“.
Akce se zúčastnili představitelé České republiky, Slovenské republiky a Nizozemského království. Květiny k pomníku položili: Čeněk Hajný, zástupce velvyslankyně České republiky, Jozef Kušlita, zástupce velvyslance Slovenské republiky, Arthur van Dijk, královský komisař provincie Noord-Holland, generálmajor Petr Mikulenka, velitel vzdušných sil AČR, plukovník Královského letectva Nizozemska Carlo Mekes a paní van Kampen-Nouwen, starostka obce Schagen.
Dagmar Šišková-Johnson, dcera generálmajora Aloise Šišky, ve své řeči poděkovala nizozemským partnerům a připomněla neustálý boj Nizozemska za ochranu nízko ležících oblastí této země před zatopením. Pomník bude nutné přemístit, ale jeho směrovka bude dál ukazovat k místu, kde Severní moře vyplavilo dinghy s našimi letci, a zůstane připomínkou jejich hrdinství.
Kontakty:
Dagmar Šišková-Johnson, dagmarjohnson311@gmail.com
Radek Uhlíř, radek_uhlir@volny.cz
(Další informace o osudu posádky KX-B a historii památníku na stránkách www.kx-b.com).
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.