V ČR roste potřeba změnového a krizového řízení

Firmy teď mají problém utáhnout drahé energie, ale dlouhodobou slabinou malých a středních českých firem je hlavně finanční řízení. Odborníci upozorňují na to, že zanedbané nebo nesprávně nastavené řízení financí brzdí firmy a může je i zahubit. Některé si to uvědomují, a proto začíná růst potřeba změnového a krizového řízení. Tomuto aktuálnímu tématu se bude věnovat Finanční konference 11. října.

„Malé a středně velké firmy jsou typické tím, že vše je často na bedrech jediného člověka – majitele firmy, který časově nestíhá. Potom je rád za jakékoliv řešení potřeb financování od jeho banky. Ale optimální model může ležet v jiné bance a může být složen z úplně jiných typů úvěrů,“ říká expert na firemní financování Luděk Blahut, který pomáhá firmám zefektivnit financování jako „Hodinový finanční ředitel“ už více než 10 let.

Podle jeho zkušeností bývá problémem fakt, že podnikatelé zápasí s časem, finance často řídí jen intuitivně, neznají možnosti bank a jejich externí účetní nezřídka nemá potřebnou kvalitu. Když se firmě nepodaří získat úvěr, redukuje plány a neinvestuje. Podle L. Blahuta se až polovině takových případů dá pomoct. Kromě vyřizování nových úvěrů se zaměřuje také na refinancování a revize stávajícího modelu financování.

Nejen otázkami finančního řízení a financování ve firmách se bude zabývat další, už třetí, ročník Finanční konference 2022, která se uskuteční 11. října v Praze (off-line i on-line). Bude se diskutovat například o změnovém řízení, které může přinést firmám zefektivnění a významné úspory nákladů, identifikovat a odstranit rizika, případně i zajistit nový kapitál. Osobnosti ze světa financí a businessu se budou také zabývat aktuálními tématy ekonomického dopadu COVID-19, války na Ukrajině a rostoucí inflace na domácnosti i firmy. Účastníci se mohou těšit i na debatu o euru, ve které dostanou prostor naši přední ekonomové jako zástupci rozdílných názorů na to, jestli by nám prospělo nebo naopak uškodilo, kdybychom měli euro.

V celkem šesti panelech konference vystoupí například Eva Zamrazilová a Oldřich Dědek z ČNB, nejvyšší představitelé Komerční banky Jan Juchelka a Jitka Haubová, zakladatel investiční skupiny Natland Tomáš Raška, partner WOOD & Company Jan Sýkora, zmíněný Luděk Blahut jako organizátor a další osobnosti. Moderátorem konference bude Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger a člen NERV.

Více o konferenci je uvedeno na webových stránkách: www.hofire.cz nebo www.financnikonference.cz