Underground / lidský portrét: Mezigenerační snímky osobností nezávislé kulturní scény v nové knize

Praha 29. září 2022 (PROTEXT) – Fotograf Rudolf Prekop sedm let pracoval na fotografiích a medailonech lidí z neoficiální kulturní scény v konfrontaci se starší i mladší rodovou linií. Všechny fotografie vznikaly klasickou technikou v rámci sezení v ateliéru. Podařilo se tak zaznamenat jedinečné a nyní již bohužel odcházející společenství a vytvořit svého druhu „obrazový genofond“ undergroundu, který se nyní dostává k veřejnosti ve formě výstavy a nově také fotografické knihy (NAMU, 2022).

Někteří z portrétovaných jsou dnes považování za významné umělce, hudebníky, básníky, výtvarníky, ba i politiky, jiní i desetiletí po pádu totalitního režimu zůstávají celkem neznámí. „Uvědomil jsem si, že tuto sociální skupinu, toto jedinečné společenství lidí doteď nikdo obrazově jako celek nezpracoval a že je na to ten nejvyšší čas. Během sedmi let se podařilo oslovit, zprodukovat, vyfotit a zpracovat cca šedesát rodin, resp. jednotlivců, což je pro možnosti ani ne tak knihy, ale hlavně doprovodné výstavy realizační strop. Všem fotografovaným děkuji za jejich čas, důvěru, ochotu a obětavost,“ říká ke vzniku knihy Rudolf Prekop.

František „Čuňas“ Stárek, který se dlouhodobě věnuje badatelskému a dokumentačnímu projektu k dějinám československého undergroundu, v úvodu knihy píše: „Pohledy do intimity rodin jsou naprosto unikátní. Totalitní doba nás totiž spíše nutila k anonymizaci, jak autorů, tak i jejich čtenářů, organizátorů i pasivních účastníků kulturního dění. V Rudově projektu se naopak rodiny těchto lidí stávají hlavní entitou jeho díla.“

Po technické stránce portréty autor programově vytvářel tou nejsložitější, nejpracnější, časově i finančně nejnáročnější cestou. Studiově svícené, na filmovou surovinu sní­mané, procesem negativ / pozitiv manuálně zpracované autorské zvětšeniny, byly po ruč­ním retušování následně reprodukovány a digitalizovány do dat, z nichž se pak publikace sestavovala a tiskla. Současně s knihou vznikala i výstava velkoformátových fotografií, která nyní putuje po českých muzeích a galeriích. Od 20. října ji budou moci zhlédnout návštěvníci Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci.

Kontakt:

Eva Zavřelová

eva.zavrelova@amu.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.