Umělá inteligence jako tvůrce? Festival ELBE DOCK odhaluje program, prozkoumá možnost AI ve filmu
Ústí nad Labem 24. srpna 2023 (PROTEXT) – AIAI. Tímto spojením zastřešuje svůj 6. ročník Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK a předznamenává, že se zaměří na spojení člověka s umělou inteligencí v audiovizuálním umění. Kromě soutěžních snímků nabídne filmy vytvořené umělou inteligencí, výběr nejlepších evropských hraných debutů nebo program pro děti. 6. Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK a 17. Cena Pavla Kouteckého se odehrají v Ústí nad Labem a Drážďanech od 6. do 10. 9. 2023.
Diváci se v rámci filmového programu mohou těšit i na promítání bizarních filmových milníků. Bude mezi nimi například Svatba Jiřího Káry, kdy kromě promítání původního filmu proběhne i diskuse nad fenoménem Jiřího Káry a jeho vlivu na současnou českou popkulturu. Nový pohled na zobrazování sexuality i pohled do jiného zákoutí filmového světa přinese akce PORNO DJ s živým vystoupením hudebníka DJ Ozce.
V rámci programu se návštěvníci dostanou i do běžně nepřístupných prostor několikakilometrového protiatomového ústeckého bunkru.
Ročníkové téma se pojí i s festivalovým vizuálem, který vznikl za pomoci rozhovorů s AI chatovacím nástrojem Chat GPT. „S ním jsme vytvořili zadání pro AI grafický nástroj Midjurney, ve kterém jsme vytvořili desítky výstupů. Nakonec jsme žádný z vygenerovaných vizuálů s agresivními motivy nepoužili a vydali se jinou cestou. Tématem vizuální identity se tak stává sám člověk, jeho zadání a učení se nového AI jazyka,“ okomentoval ředitel festivalu Filip Kršiak.
Nejlepší krátké filmy ze střední Evropy
Jako tradičně nebude chybět přehlídka krátkých filmů nominovaných na CENU ELBE DOCK, z nichž jsou mnohé už nyní ověnčené oceněními z prestižních festivalů.
Tato soutěžní sekce nabídne například maďarský animovaný snímek 27, v němž režisérka Flóra Anna Buda zhmotňuje obavy mladých dospělých, kteří pod tíhou bytových krizí i vlastní neschopnosti nejsou schopni začlenit se do řadové společnosti. Obří mluvící mloci lidstvem využíváni jako laboratorní zvířata nebo Mločí kongres. Ne náhodou zní tato kombinace povědomě! Dvojice režisérů Matthias Sahli a Immanuel Esser se totiž pro svůj film Mločí kongres inspirovala románem Válka s mloky spisovatele Karla Čapka.
Cena Pavla Kouteckého: Fanatická sekta, krajina z popela i proticovicové protesty
V kategorii krátkých filmů se letos představí celkem 5 snímků. Spolu s režisérem Josefem Švejdou se podíváme na poklidná setkání s veselými písničkami i protesty plné agresivity a násilí v dokumentu Hlas lidu, v němž zachycuje dva roky proticovidových demonstrací. Mládí, nespoutanost, láska, sex a nitroděložní tělísko. Útržky autentických úvah přinášejí intimní a upřímný vhled do života čtyř mladých žen ve snímku Maji Penčič s názvem Mladice dračice, reportáž o mých kamarádkách. Zda musí být požár ničivý anebo z popela může vyvstávat nová síla, se zamýšlí experimentální audiovizuální esej Krajina popela režisérky Elišky Pechatové. Ve filmu Chtěl bych najít komfort v jakýkoliv situaci režiséra Alan Sýse tři kamarádi v chatě uprostřed lesa filozofují o smyslu života, zodpovědnosti i o tom, kolik kilogramů mravenců připadá na jednoho člověka. Audiovizuální projekt Serpentis Sarah Lomenové naproti tomu představuje statické záběry zachycující nekonečná průmyslová potrubí, která se vinou ústeckou krajinou.
Mezi celovečerními debuty festival uvede například dokument Štěpána FOK Vodrážky PSH Nekonečný příběh, v němž legendární PSH neboli Peneři strýčka Homeboye odkrývají nejen svoji šílenou cestu, při níž formovali českou rapovou scénu, ale i to, co a jak formovalo je. Nevšední zážitek pro diváky připravil i režisér Jan Bušta, který v dokumentu á-B-C-D-é-F-G-H-í-Jonestown na základě autentického zvukového záznamu rekonstruuje spolu s desítkami dětských herců bezprecedentní událost, kdy zfanatizovaní členové sekty Chrám lidu skupinově vypili jed. Chybět nebude ani snímek režisérky Oksany Moiseniuk 8. den války, v němž sledujeme Ukrajince, kteří se v Čechách usadili již dříve a nyní se ze všech sil snaží pomáhat lidem ve své domovině. Sondu do života romského řidiče kamionů a jeho boje za spravedlnost v dokumentu Pongo Calling poskytne řežisér Tomáš Kratochvíl. Naproti tomu režisérka Veronika Lišková diváky ve filmu Návštěvníci vezme na chladné Špicberky a ukáže, že tamní život nemusí být tak idylický, jak se na první pohled zdá.
ELBE DOCK pro děti: kraťasy trochu jinak
Festival ELBE DOCK myslí i na své nejmladší diváky. Připravil pro ně například pásmo netradičních krátkých filmů Cinemini určené pro předškoláky (3–6 let). Cílem projektu je rozvíjet filmovou výchovu pro nejmenší. Spoluorganizátor festivalu, spolek krutón, tento projekt právě v září uvede v Kině Kavalírka v Praze a na vybraných místech po České republice. Zatím úspěšně funguje v Německu a Holandsku. Pro děti ve věku 12–14 let a 15+ pak nabídne například filmová pásma Young & Short. Filmy, které vybrali sami studenti z prestižních filmový festivalů po celém světě, jsou doprovázeny metodickými diskusemi a pracovními listy. Projekt také vstupuje do českých kin a škol.
Festival v Ústí i Drážďanech
Po Ústí nad Labem, kde festival svůj program odstartuje a tradičně obsadí kino Hraničář a Bunkr, bude jeho nabitý program od 8. do 10. září pokračovat i v Drážďanech. Zde se mohou návštěvníci těšit na bohatý festivalový program odehrávající se v uměleckém prostoru GEH8 (bývalé nákladové nádraží).
Podrobnosti naleznete na webu festivalu.
Kontakt pro média:
Eva Müllerová
PR manažerka
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.