Tři Lamři se představí v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech

Poděbrady 24. dubna 2024 (PROTEXT) – V Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech se od 4. května do 28. července 2024 koná výstava Tři Lamři. Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

Aleš Lamr nikdy neustával v experimentování, v hledání nových směrů a možností. Před 80. rokem života se pustil do pro něj zcela nové techniky sprejování, a právě obrazy tvořené touto technikou budou vystaveny vůbec poprvé. Doplní je figurativní plátna z posledních let i jeho raný autoportrét z roku 1962, který je možné porovnat s autoportrétem z roku 2020.

Hanuš Lamr vystaví sérii barevných objektů „Torso“ doplněné plastikami „Zátiší“. V objektech Zátiší kombinuje různé materiály, barevnou pryskyřici se dřevem nebo uschlým chorošem, části objektů jsou odlité z reálných plodů přírody. Zajímavostí je monochromatické ladění jednotlivých zátiší do žluté, modré nebo zelené barvy. Těmito sochami se Hanuš definitivně přiznává ke kolorismu Lamrů a navazuje tak na své předcházející šperky vytvořené z barevné pryskyřice.

Jan Lamr bude prezentovat barevné obrazy ze série „Korály“ doplněné nejnovější tvorbou vytvořenou přímo pro poděbradský projekt Tři Lamři. Autor zde zachycuje a abstrahuje vodní hladinu a její odlesky pomocí zlaté barvy. Jeho obrazy jsou charakterizovány shluky vysokého počtu přerušovaných linií, které mohou být přímé i zakřivené a často vyplňují celé obrazové pole. I když jednotlivé čáry působí spontánně a bezprostředně, celková kompozice je pečlivě propracována a zdokonalena.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne 5. května v 16 hodin za účasti Jana a Hanuše Lamrových, úvodní slovo pronese básník Josef Straka, k výstavě promluví také ředitel galerie Vojtěch Odcházel. Vernisáž hudebně doprovodní členové NeoKlasik orchestr pod vedením Václava Dlaska.

 

Tři Lamři

Aleš Lamr (1943-2024) byl jeden z nejznámějších malířů české výtvarné scény, pracoval také jako grafik, sochař a keramik a realizoval též řadu významných prací v architektuře. Díla tohoto výtvarníka jsou zastoupena v prestižních galeriích v Paříži, Washingtonu, Buenos Aires, v pražské Národní galerii aj. V době prezidentování Václava Havla též zdobila prostory Pražského hradu. I když Aleš Lamr už je ve svém vysněném barevném ráji, jeho specifický styl a barevná hravost zůstávají s diváky dál.

Hanuš Lamr (1976) je všestranným umělcem, uznávaným designérem i šperkařem, který se při své práci nechává inspirovat především přírodou. Jeho pro veřejnost nejznámějším dílem je šperk pro americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou. V roce 2019 vytvořil diadém „Sbírka“ pro Národní muzeum, a to k výročí jeho vzniku. Diadém se stal součástí stálých muzejních sbírek. Jeho brož s názvem Květ růžového kaštanu zdobila při vyhlášení výsledků prezidentských voleb novou první dámu České republiky paní Evu Pavlovou.

Jan Lamr (1983), nejmladší ze synů, je umělec rozvíjející se v oblasti malby, sochařství i práce se dřevem. Svým osobitým a nezaměnitelným malířským rukopisem vytváří abstraktní díla volně inspirovaná dynamikou přírodních jevů a fyzikálních procesů. Jeho obrazy jsou charakterizovány shluky vysokého počtu přerušovaných linií, které mohou být přímé i zakřivené a často vyplňují celé obrazové pole. I když jednotlivé čáry působí spontánně a bezprostředně, celková kompozice je pečlivě propracovaná a zdokonalená.

Vernisáž Tři Lamři

Sobota 4. května 2024 16:00

Galerie Ludvíka Kuby, Libušina ul., Poděbrady

Vstup na zahájení je zdarma

Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s.

http://www.lamr.cz

http://www.hanuslamr.cz

http://www.janlamr.com

http://www.galerieludvikakuby.cz