Test mobilních telefonů: Jaké je nejlepší zařízení roku 2023?

Brno 7. prosince 2023 (PROTEXT) – Redaktoři portálu Arecenze.cz, zaměřeného na testování a recenzování produktů, se letos pustili do intenzivního testování mobilních telefonů. Hodnotili mimo jiné výkon v benchmarcích a při hraní her či kvalitu fotoaparátu. Nejlépe v testu obstál Samsung Galaxy S23 Ultra, těsně v závěsu zůstal Apple iPhone 15 Pro.

Techničtí redaktoři portálu Arecenze.cz si letos dali za úkol otestovat většinu oblíbených telefonů na českém trhu. Rukama jim prošlo již několik desítek mobilů a v testování nadále pokračují. Každé recenzované zařízení prověřili opravdu pečlivě – hodnotila se výdrž baterie a rychlost jejího nabíjení, výkon telefonu a celkový uživatelský prožitek. Vítězem testu se stal Samsung Galaxy S23 Ultra, označený za nejvšestrannější zařízení roku.

Jedním z rozhodujících kritérií byla i kvalita fotoaparátu. „S každým telefonem jsme nafotili desítky vzorových snímků, natáčeli jsme videa, pořizovali selfie a testovali, jak se kamera mobilu vypořádá s vykreslením barev či zhoršenými světelnými podmínkami. Telefonům jsme zkrátka nic neprominuli,“ uvádí vedoucí testování Jakub Gulec.

V náročných zkouškách ale zazářily i další telefony. Například Apple iPhone 15 Pro se vítěznému modelu téměř vyrovná. „Po uvedení na trhu se sice nebezpečně přehříval, to ale výrobce později vyřešil aktualizací. Dnes už jsou rozdíly mezi ním a vítězným Samsungem zanedbatelné,“ hodnotí Gulec. Kvalitou fotek pozitivně překvapil Honor Magic5 Pro. „Značka byla ještě pár let zpátky dceřinkou Huaweie a aby se mohla prodávat i přes sankce uvalené na Huawei, musela se osamostatnit. Po odloučení se očekávalo, že bude Honor pomalu skomírat, ale opak je pravdou,“ popisuje Gulec.

Zápal redaktorů do testování je znát i na použitých metodách, z nichž některé byly poměrně neortodoxní. Patřilo mezi ně mimo jiné hraní mobilních her či zkoušení voděodolnosti. „Pokusili jsme se například utopit ohebný Samsung Galaxy Z Fold5. V jeho prospěch hovoří, že se nám to nepovedlo,“ směje se Gulec.

Výsledky reálného testování spolu s podrobnými recenzemi jednotlivých mobilních telefonů jsou dostupné na webových stránkách Arecenze.cz. Součástí je také detailní postup testování a obsáhlý článek Jak vybrat smartphone.

 

Kontakt:

zakladatel portálu Jakub Havelka (havelka@procontent.cz)

 

Arecenze.cz je srovnávací portál, který pomáhá lidem s výběrem produktů na internetu. Projekt vznikl v roce 2016 a je dostupný všem čtenářům zdarma. Součástí stránek jsou informační články, recenze a porovnání jednotlivých produktů a přehledná grafika pro maximální usnadnění výběru a nákupu zboží on-line.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.