Spojují žáky z celého světa. Projekt Archimedes podporuje ve finále E.ON Energy Globe i herec Tomáš Zástěra
Praha 26. června 2023 (PROTEXT) – Pomocí sítě digitálně propojených učeben spojuje školy a jejich žáky po celém světě. Pomáhá zlepšit výuku přírodních věd a zvýšit povědomí o ochraně životního prostředí. Projekt Archimedes se z Hodonína brzy rozšíří do dalších 30 měst v Česku a v dalších patnácti zemích světa. Aktuálně se také dostal mezi šest finálových projektů, které soutěží o přízeň veřejnosti v prestižní tuzemské ekologické soutěži E.ON Energy Globe a ve finále tento projekt nejvíce zaujal i herce a moderátora Tomáše Zástěru. Ten mu jako patron ve finále pomáhá.
„Jsme skutečně celosvětový unikátní vzdělávací projekt, který klade důraz na přírodní vědy a ochranu životního prostředí nejen v osnovách, ale také v samotném řešení učebny,“ říká Antonín Koplík, jednatel společnosti EduVision, která za projektem stojí.
Učebna je energeticky soběstačná
Základem je venkovní učebna s možností celoročního provozu. Učebnu doplňují komunikační a výukové technologie s webovou platformou, která vznikla ve spolupráci s firmou Microsoft. Týmy žáků z celého světa se mohou vzájemně propojit a právě z této synergie pak těží i samotná výuka. Projekt rovněž počítá s pravidelnou edukací pedagogů.
Vzorová učebna projektu vznikla v základní škole U Červených domků v Hodoníně v oblasti zasažené tornádem. Učebna je koncipována jako dřevostavba, stěny využívají materiál PackWall z recyklovaných tetrapakových obalů. Stavba je energeticky soběstačná a její součástí je vermikompostér, vyvýšené záhony, ptačí budky, systém pro využití dešťové vody a další edukační prvky.
Interiér učebny je variabilní – umožňuje nejen běžnou výuku, ale je možné ho rychle adaptovat na pohybové aktivity nebo z něj udělat kino. Součástí učebny je interaktivní dotyková tabule, promítací plátno a také speciální kamera pro online rozhovory celé třídy. Projekt Archimedes klade velký důraz na komunikaci jednotlivých učebních skupin mezi sebou. Jeho součástí je knihovna výukových videí a dalších materiálů i vlastní sociální síť.
Učebny Archimedes jsou dobrým příkladem moderního environmentálního vzdělávání v propojeném a digitalizovaném světě. Učebna je typizovaná a všichni účastníci projektu se budou učit podle stejných materiálů a se stejnými pomůckami. Projekt žákům umožní vzájemnou týmovou spolupráci napříč státy i kontinenty a je rovněž velkou motivací k výuce cizích jazyků. V současné době už funguje první učebna v Hodoníně. Její realizace se připravuje v dalších 30 městech v Česku a dalších 15 státech – mimo jiné ve Finsku, Španělsku, Chorvatsku a také v Kolumbii, USA a na Novém Zélandě.
Vítězstvím v soutěži E.ON Energy Globe může získat 500.000 korun
Společnost E.ON v České republice pořádá soutěž E.ON Energy Globe už patnáctým rokem. Letošní vítěz může získat jako hlavní výhru 500.000 korun na další rozvoj. „Přechod na uhlíkově neutrální energetiku potřebuje všechny zúčastněné strany na energetickém trhu, vládu i regulační orgány. Pouze pokud každý bude moci přispět, kdekoli to bude možné, budeme úspěšní. Proto je také E.ON Energy Globe, který v České republice organizujeme již 15 let, tak důležitým projektem. V soutěži jsme viděli více než 3400 velkých i malých projektů a inovací v oblasti životního prostředí a úspor energie. Všechny mají jedno společné: pozitivně ovlivňují naši planetu. Každý rok oceňujeme jednoho vítěze. Osobně si myslím, že všechny projekty, které jsme dosud viděli, a všichni lidé, kteří se do nich zapojili, jsou vítězové. Všechny přispívají k udržitelnějšímu světu, což může být zase přínosem pro celou naši společnost,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která dodává, že každoročně se pořadatelé snaží soutěž inovovat, zviditelnit a zatraktivnit v očích veřejnosti.
Vyhlášení bude součástí ekologického festivalu
Největší novinkou letošního roku bude slavnostní vyhlášení soutěže. Namísto tradičního galavečera se veřejnost dozví jméno nejlepšího projektu na novém ekofestivalu, který E.ON uspořádá pro širokou veřejnost 9. září v Praze v prostoru Kasáren Karlín. „Dlouhodobě cítíme potřebu nejen představovat soutěžící a projekty, ale také vzdělávat veřejnost v oblasti ekologie a udržitelnosti. Právě forma ekofestivalu, kde se lidé dozvědí a vyzkouší řadu zajímavých věcí a zároveň tam představíme výsledky soutěže, nám přijde jako ideální spojení,“ dodává Claudia Viohl. Záměrem je, aby si lidé odpoledne užili a zároveň se něco zajímavého a potřebného dozvěděli.
Hlasovat o vítězi letošního roku mohou lidé do konce srpna na stránkách www.energyglobe.cz.
Na stejném místě najdou také všechny další podrobnosti o soutěži včetně dalších finalistů.
Medailonek:
ARCHIMEDES – síť energeticky soběstačných učeben – YouTube
Kdo další se letos vedle projektu Archimedes utká o vítězství v soutěži?
– Rybí zahrada v Lážovicích
– Cirkulární oblečení NIL Textil
– Revitalizace školy Českobrodská v Praze
– Cyrkl – digitální odpadové tržiště
– Beecarbonised – strategická hra o záchraně planety
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.