Sdílené doručování by mohlo zlevnit zásilky, podle startupu Bevy.city dokáže firmám ušetřit až třetinu nákladů na dopravu

Praha 19. prosince 2023 (PROTEXT) – Podle analýzy logistického a technologického start-upu Bevy.city mohou firmy díky sdílenému doručování ušetřit 25 až 30 % nákladů na dopravu. Pozitivní dopady sdíleného doručování přitom nejsou jen o úspoře financí na straně dopravce a jeho zákazníků, kterým se zlevní cena za dopravu zásilek. Je to i cesta, jak udržitelně fungovat v rámci moderní společnosti – díky snížení počtu vozidel v centrech měst a nižší produkci oxidu uhličitého. Přestože se v oblasti logistiky sdílení vozidel přímo nabízí, je přístup trhu ke sdílenému doručování zatím spíše váhavý.

„V případě doručení následující den je již zcela běžné, že jedno vozidlo veze zakázky různých e-shopů a mnohdy i konkurenčních. Pokud se ale podíváme na doručení ten samý den, zejména pak v případě potravin, tak na trhu existuje jistá averze ke sdílené logistice, která je často způsobená více faktory – pocitem prémiovosti, nízkým konkurenčním prostředím a vysokými požadavky na kvalitu a zákaznický servis,“ říká Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city.

Právě i v případě doručování v rámci jednoho dne však dává sdílená logistika zásadní smysl. Každá další objednávka může významným způsobem zlevnit celou trasu. Podle analýzy Bevy.city klienti bez požadavku na exkluzivitu dosahují o 25-30 % nižších nákladů na doručení, které pak mohou investovat do vlastního rozvoje či nabídnout zákazníkům nižší cenu dopravy. Sdíleným doručováním navíc klesá i riziko zpoždění, což výrazně zvyšuje kvalitu služby. Neméně důležitým aspektem je i pozitivní ESG dopad. Snížením počtu vozidel v oběhu dochází i k poklesu provozu v centrech měst a s tím související produkce oxidu uhličitého. Nižší počet celkově najetých kilometrů se pak odrazí i v prodloužení životnosti automobilů.

„V předvánočním období, kdy skokově narůstá objem doručovaných zásilek a dopravci čelí kapacitním problémům, se potenciál sdíleného doručování projevuje naplno. Jen je potřeba, aby firmy pochopily, že nemusí mít obavu o ztrátu prémiového pocitu nebo konkurenční výhody. Produkt je to, co je odlišuje, a dochvilný kurýr s úsměvem na rtech by měl být standardem u všech,“ uzavírá Ladislav Janckulík.

O společnosti Bevy.city

Bevy.city je unikátním českým start-upem v oblasti logistiky a souvisejících technologií. Je jedinou doručovací společností na českém trhu, která využívá k dopravě zásilek pouze elektromobily. Specializuje se na B2B zákazníky, kterým flexibilně pomáhá navýšit kapacitu při doručovacích špičkách. Bevy.city funguje v současné době v Praze a dalších krajských městech a mezi její zákazníky patří například Rohlík.cz, Zásilkovna, Scuk, Liftago, NutritionPro, Yes Krabičky nebo Sfood.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.