ŘSD otevřelo část I. etapy D48 Bělotín – Rybí, řidiči projedou rychleji a hlavně bezpečněji

Bělotín 22. prosince 2023 (PROTEXT) – Ředitelství silnic a dálnic otevřelo část první etapy stavby dálnice D48 mezi Bělotínem a obcí Rybí. Z celkem 13 kilometrů v první etapě je dokončeno 5, řidiči tak mohou mnohem bezpečněji a rychleji jezdit úsekem, kterému se ještě nedávno přezdívalo silnice smrti.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Bohužel zde byly často dopravní nehody, které vznikly kvůli tomu, že vozidla projela do protisměru, a byly zde srážky. Řidiči zde riskovali. My zde stavíme plnohodnotnou dálnici se všemi aspekty, to znamená, že zde je střední dělící pás. Je to klasická dálnice s rychlostí 130 km/hodinu. Je výrazně bezpečnější než to původní řešení, to znamená, že zde dojde k výraznému zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy.”

Libor Navrátil, zástupce zhotovitele stavby: “Podařilo se nám téměř v předstihu otevřít kus dálnice tak, aby motoristé už před Vánocemi mohli využívat dálnici v plném profilu. Budu přát všem, aby ten provoz byl bezpečný a aby dálnice fungovala a sloužila svému účelu tak, jak má.”

Na konci tohoto úseku, zhruba v délce 800 metrů Ředitelství silnic a dálnic stáhlo provoz do režimu 1+1 po jednom jízdním pásu. Řidiči pak narazí na práce na mostě, kde budou probíhat dokončovací práce i v příštím roce.

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “De facto už to navazuje na další stavbu Lešná – Palačov, kde v tuto chvíli stavíme mezi Dubem a Palačovem dálnici D48 v rámci jiné zakázky. Tato stavba je přerušena a posléze pokračuje dál směrem na Šenov, kde v tuto chvíli stavba probíhá a zprovozněna by měla být na konci roku 2024. Tento úsek posléze bude dokončen také plnohodnotně v roce 2024 a samozřejmě posléze až v návaznosti na stavbu Lešná – Palačov, protože to dopravní omezení bude probíhat v průběhu roku 2024 a roku 2025 podle toho, jak bude potřebovat samotná stavba, protože i tam se staví dálnice D48 postupně, nejdříve pravý jízdní pás a posléze levý.”

Stavba samotná byla zahájena v květnu roku 2021. Prioritou je také dokončení druhé etapy, kterou zbrzdilo opatření proti možnému sesuvu půdy. Bude dokončena v závěru příštího roku.