Regiony čeká dalších „zlatých 30 let“
Peking 11. září 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – V kazašské Astaně se ve čtvrtek konala Celosvětová konference k 10. výročí zahájení iniciativy Nové Hedvábné stezky a zlatému věku čínsko-středoasijských vztahů. DONG MING / PRO CHINA DAILY
Právě před deseti lety prezident Si Ťin-pching na Nazarbajevově univerzitě v kazašském hlavním městě Astaně poprvé navrhl vybudování Ekonomického pásu Hedvábné stezky (Silk Road Economic Belt), který se později vyvinul v iniciativu Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative, BRI) a nyní představuje důkaz síly multilateralismu.
Ve čtvrtek se proto v Astaně sešli vážení hosté z různých zemí a mezinárodních organizací na celosvětové konferenci k 10. výročí iniciativy BRI a zlatému věku čínsko-středoasijských vztahů.
Konference bilancovala úspěchy dosažené během prvního desetiletí BRI, které dále posílily přátelské vazby mezi Čínou a Kazachstánem, a zároveň oslavila zlatý věk spolupráce mezi Čínou a Střední Asií.
Jak uvedl ve svém blahopřání státní poradce Kazachstánu Erlan Karin, iniciativa Nové Hedvábné stezky se rozrostla na 180 zemí a mezinárodních organizací a společným úsilím přispěla k vytvoření otevřeného, inkluzivního a vyváženého systému regionální spolupráce.
„Republika Kazachstán zaujímá v prosazování iniciativy BRI jedinečnou roli,“ prohlásil. „Propojení národních infrastrukturních projektů a této iniciativy vytváří synergii v dopravních a logistických systémech a připravuje půdu pro novou architekturu transkontinentálních koridorů.“
Velvyslanec Číny v Kazachstánu Zhang Xiao ve svém projevu konstatoval, že přátelství mezi Čínou a Kazachstánem je neocenitelným pokladem pro obyvatele obou zemí.
Kromě toho Zhang také shrnul plodné úspěchy čínsko-kazachstánské spolupráce v posledních letech. Hosté pak zhlédli klíčové momenty z prvního desetiletí BRI ve videu Třicet tisíc mil po Hedvábné stezce (Thirty Thousand Miles Along the Silk Road).
Hostující řečníci se poté zabývali úlohou BRI při navrhování řešení a podpoře mezinárodní spolupráce tváří v tvář nedávným globálním výzvám včetně značného geopolitického napětí, ekonomické nejistoty, energetických dilemat a environmentálních krizí.
Vladimir Norov, ředitel Mezinárodního institutu pro Střední Asii (International Institute of Central Asia) a bývalý generální tajemník Šanghajské organizace pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organization), ocenil výsledky spolupráce mezi Čínou a středoasijskými zeměmi a zdůraznil jejich přínos k prohloubení regionálních vazeb.
Djoomart Otorbajev, bývalý předseda vlády Kyrgyzstánu, zdůraznil historický význam Hedvábné stezky pro rozvoj Střední Asie a přechod této oblasti od uzavřeného vnitrozemského k propojenému kontinentálnímu regionu.
Klíčovou roli v úspěchu BRI sehrála hospodářská výměna mezi Čínou a Střední Asií, která nejen podpořila silný hospodářský růst, ale také posílila diplomatické vazby a prohloubila kulturní spojení mezi oběma regiony. Během „zlatých 30 let“ – období, kdy Čína navázala diplomatické styky s pěti středoasijskými zeměmi – intenzivně spolupracovala také média ze zemí BRI, což přineslo cenné výsledky.
Shi Huangjun, viceprezident Národního výstavního a kongresového centra v Šanghaji, ocenil kreativitu a úsilí Kazachstánu v oblasti revitalizace.
Shi zdůraznil, že BRI a Čínský mezinárodní veletrh dovozu (China International Import Expo, CIIE) mají společný cíl, kterým je zvyšování kvality života obyvatel. Uvedl, že CIIE, který je úzce spojen s BRI, podporuje obchodní propojení a spolupráci prostřednictvím aktivit, jako jsou národní výstavy, přehlídky podniků a inovační zóny. Podpora Kazachstánu pak zásadním způsobem přispěla k tomu, že se veletrh CIIE stal „zlatou branou“ pro kazašské firmy vstupující na čínský trh. Na závěr pak vyzval všechny národy, aby tuto bránu využily, posílily své vztahy s Čínou a společně přivítaly dalších „zlatých 30 let“ pro Čínu a Střední Asii.
V zájmu posílení vazeb mezi Čínou a Kazachstánem uzavřel deník China Daily 21st Century English Education Media memorandum o spolupráci s kazašskou společností DKN world news. Cílem této dohody je posílit mediální výměnu mezi oběma národy a posílit jejich společné úsilí o podporu stability, prosperity a propojení v celé Střední Asii.
Qu Yingpu, vydavatel a šéfredaktor média China Daily, zdůraznil, že deník China Daily je připraven posílit své zpravodajství o pokrocích Nové Hedvábné stezky, představovat lidské příběhy s ní spojené, zdůrazňovat globální přínosy iniciativy a podporovat výměny a komunikaci, zejména v rámci generace Z. Vyjádřil také naději, že stávající trend rozvoje čínsko-kazachstánské spolupráce bude pokračovat i nadále a podpoří stabilitu a pokrok v příštích „zlatých 30 letech“.
Také kancelář Čínského mezinárodního veletrhu dovozu (China International Import Expo Bureau) spojila své síly s Kazachstánským centrem pro rozvoj obchodní politiky, aby připravila půdu pro nadcházející šestý ročník veletrhu. Cílem jejich strategické spolupráce je zúročit prostřednictvím účasti na CIIE dosavadní obchodní úspěchy Kazachstánu a položit tak základy pro ještě úspěšnější budoucnost.
Ohromný úspěch této akce, pořádané v pulzujícím městě Astana, je symbolem spolupráce a jednoty, která vytváří hlavní bránu pro rozvoj BRI napříč Eurasií i mimo ni. Tato iniciativa je připravena dále prohlubovat spolupráci nejen mezi Čínou a Kazachstánem, ale i v celé Střední Asii a zbytku světa.
Foto –
https://mma.prnewswire.com/media/2206265/image_5019985_23426729.jpg