Případová studie Kardex – jak automatizací skladu zvýšit produktivitu vychystávání ve skladu o 50 %?
Praha 27. března 2023 (PROTEXT) – Jaké výzvy chtěla firma BD Sensors řešit automatizací skladu od firmy Kardex?
Firma BD Sensors je českým dodavatelem elektronické tlakoměrné techniky a hledala řešení, jak zlepšit využití skladové plochy, zvýšit produktivitu a přesnost vychystávání.
Proč byly zvoleny automatizované skladové systémy jako řešení těchto výzev?
Výhodou těchto skladových systémů je, že fungují na principu „zboží k obsluze“, nikoliv obsluha ke zboží. Obsluha tedy nemusí chodit po celém skladu a hledat, kde je zboží uskladněno. Na místo toho automatizované skladové systémy přivážejí položky k obsluze do ergonomicky ideální výšky. Další výhodou je využití vertikální výšky skladu a využití nevyužitého prostoru, za který firmy zbytečně vyhazují peníze. Díky použití automatizovaných skladových systémů, jde masivně uspořit skladovou plochu.
Jaké řešení bylo zvoleno?
Nový systém navržený společností Kardex se skládá z 5 vertikálních výtahových modulů Kardex Shuttle a softwarem Kardex Power Pick System, který kontroluje vychystávací proces.
Jak probíhá vychystávání po automatizaci skladu?
Pro firmu BD Sensors jsme doporučili strategii dávkového vychystávání objednávek. Jde o způsob seskupení více objednávek do malých dávek a operátoři plní všechny objednávky v dávce najednou, přičemž pracují s konsolidovaným seznamem objednávek. Vysvětlím to na příkladu z reálného života. Když nakupujeme v potravinách, tak nakupujeme do 1 vozíku pro 1 rodinu. Při dávkovém vychystávání máme nákupní seznam od více lidí a dáváme je do jednotlivých tašek v nákupním vozíku. Obsluha se řídí systémem KBS put-by-lights, který umožňuje vychystávání více operátorům najednou.
Jak předejít situacím, že se vychystá nesprávný produkt?
V tomto konkrétním případě šlo o elektronické komponenty, které se často navzájem liší pouze minimálně, což zvyšuje nebezpečí chyb při vychystávání. Tento problém jsme vyřešili použitím technologie Pick-to-Light. Díky ní jsou skladníci naváděni prostřednictvím laserového ukazovátka ve výdejovém otvoru automatizovaného skladového systému a zajištěna je tak maximální přesnost vychystaného zboží.
Jaký byl výsledek po instalaci automatizovaných skladových systémů?
Automatizace skladu zvýšila efektivitu vychystávání o 50 %, ušetřila se skladová plocha a chybovost ve vychystávání se blíží 0. Zlepšila se efektivita skladových procesů a snížil se počet pochůzek obsluhy. Pouze 2 operátoři jsou nutní pro vychystání 160 – 210 objednávek denně.?
Proč by firmy měly investovat do automatizovaných skladových systémů?
V dnešní době dochází ke zvyšující se náročností požadavků zákazníků, rostoucí konkurenci a zvyšování nákladů na skladovou logistiku. Pokud se firma chce rozvíjet a mít náskok před konkurencí, jde o přirozenou volbu a získání konkurenční výhody, přičemž návratnost takové investice se pohybuje mezi 2-3 roky.
Více informací na www.kardex.cz.