Prezident Pavel byl vtažen do volební kampaně pro Hlas za eutanázii. Ví o tom?

Praha 31. května 2024 (PROTEXT) – Prezidentův hlas vstoupil do vrcholící volební kampaně do Evropského parlamentu ve volebním spotu hnutí HLAS pro eutanázii, který každý den vysílá Český rozhlas. Český prezident se tak přidal k francouzskému prezidentovi Macronovi. Oba se shodují v podpoře uzákonění eutanázie, i když z různých důvodů. Prezident Pavel souhlasil s eutanázii již v prezidentské kampani. Na rozdíl o tématu eura, podporu uzákonění eutanázie sám neotvírá. Francouzský prezident Macron téma vytahuje jako politickou kartu před volbami do Evropského parlamentu.

Francouzský parlament v pondělí odpoledne zahájil dlouho očekávané projednávání návrhu zákona, který má umožnit asistovanou smrt trpícím. Zákon se projednává před volbami do Evropského parlamentu, protože prezident Macron doufá, že populární téma mu pomůže snížit ztrátu na jeho hlavní konkurentku Marine Le Penovou. Ve Francii je téma obtížné pro všechny strany, které mají mezi svými příznivci jak podporovatele, tak odpůrce. Celkově však výrazně převažuje podpora schválení eutanázie.

Česká veřejnost na zákon čeká

V České republice uzákonění eutanazie, tedy ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost, podporují tři čtvrtiny obyvatel, což je největší podíl od roku 2007. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). K výsledkům CVVM uvedl právník Milan Hamerský, předseda Spolku pro uzákonění eutanazie: „Těší mne výrazný nárůst podpory veřejnosti pro uzákonění eutanazie“. Od roku 2007 se zvýšila podpora uzákonění eutanázie ze 66 na 73 procent. Pro uzákonění eutanázie existuje e-petice. Aktivisté sbírající podpisy v ulicích získali k dnešnímu dni přes 7.650 podpisů.

Prezident Pavel chce mít právo rozhodovat o konci svého života sám

(prezident Petr Pavel 6.3.2024 : https://www.facebook.com/hnutihlas/videos/979469653891912/ )

Proti návrhům na uzákonění důstojné smrti opakovaně vystupují především konzervativní politici z KDU-ČSL, Spolu a SPD. V České republice byly od roku 2007 předloženy návrhy zákona legalizujícího eutanázii čtyřikrát a vždy se na nich podílel právník Milan Hamerský. Výjimkou je jasný postoj prezidenta republiky, který je rozhodně pro.

Právník Hamerský prosazuje eutanázii již 17 let

(video, Milan Hamerský v ČRo 13. 5. 2024 https://www.youtube.com/watch?v=a83HWWYYI3w )

Předseda spolku Milan Hamerský přijal nabídku vést jako nestraník kandidátku HLAS pro eutanázii v evropských volbách konaných 7. a 8. června 2024. Hnutí Hlas založil v roce 2019 první eurokomisař Pavel Telička. „Tvrdíme, že eutanázie je lidské právo, které by mělo být dostupné každému trpícímu v České republice i celé Evropské unii.“, říká právník Milan Hamerský. Dále dodává: „Proč bychom měli mít „druhou kvalitu“ lidských práv než občané vyspělých států? Proč své domácí mazlíčky trpět nenecháme a lidi ano? Proč ženy mohou rozhodovat o potratu, ale o konci svého života ne? Proč si mohou eutanázii zaplatit v zahraničí pouze bohatí? Chápu volby jako referendum o eutanázii.“

Podle průzkumu pro Českou televizi narostla podpora pro Hlas pro eutanázii již na 4,5 procenta.

 

Zdroj: Hnutí HLAS

ČTK Connect ke zprávě vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.