Premiéra dokumentu o dobrovolnictví v oblasti autismu

Praha 15. listopadu 2023 (PROTEXT) – Dokument “Semínka dobrodějů” má svou premiéru v neděli 19.11. ve 20 hod. v pražském kině Lucerna. Dostal se do užšího výběru 14 filmových festivalů v ČR i zahraničí (SR, Maďarsko, Španělsko, Itálie, Moldavsko, Indie, USA, Kongo), posbíral dvě první místa a dvě čestná uznání, byl součástí doprovodného programu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Posláním dokumentu je ukázat, že dobrovolnictví je obohacující pro dítě, rodiče i dobrovolníky a má celospolečenský pozitivní dopad.

“Naším přáním je, aby dobrovolnictví u dětí s autismem bylo běžné a aby dobrovolníků bylo v brzké budoucnosti spousta. Teď je sice velký zájem ze strany rodin, ale dobrovolníci jsou bohužel nedostatkovým zbožím,” říkají manželé Chuecos, rodiče syna Ángela na autistickém spektru a zároveň zakladatelé neziskové organizace Autismus jako dar.

Premiérovým večerem bude provázet Radana Korená, ředitelka Letní filmové školy Uherské Hradiště a předsedkyně Asociace českých filmových klubů. Po projekci bude následovat beseda s tvůrci filmu a s dobrovolníky.

Režisérem filmu je Josef Dvořák, který je autorem několika dalších dokumentů. Film Autismus jako dar získal také celou řadu ocenění a na youtube má přes 75.000 shlédnutí.

Anotace dokumentu “Semínka dobrodějů”:

Umíte si představit, že by vás bezplatná pomoc druhým naplnila spokojeností? Či dokonce štěstím (možná euforií)? Že byste se jí měli a chtěli věnovat při všech svých dalších povinnostech? Proč? Co je to za nápad?

Pro čtrnáctiletého Ángela je velmi těžké najít kamarády. Jeho milující rodiče mnohé zastanou, zařídí, obstarají, zároveň ale vědí, jak jsou pro Ángela cenné kontakty s dalšími blízkými bytostmi. A tak hledají…

Dokument líčí trojúhelník vztahů mezi chlapcem na autistickém spektru, jeho rodiči a devíti dobrovolníky. Co si tyto tři strany vzájemně dávají a co dostávají? Jakým výzvám čelí? A může být dobrovolnictví cestou ke štěstí?

 

Trailer:

https://youtu.be/CtXPvIb6gvM?si=tmuxfl8cq54DHBvr

Odkaz na vstupenky:

https://www.kinolucerna.cz/klient-263/kino-68/stranka-2745/film-654085 

 

Nezisková organizace Autismus jako dar z.s. byla formálně založena v roce 2017, ale osvětě a pomoci rodinám s dětmi na autistickém spektru se věnuje už od roku 2013. Zkušenosti s dobrovolníky má přes 10 let. Organizace pořádá setkání a akce pro veřejnost, pobyty pro rodiny s dětmi, vzdělávací akce. V centru pozornosti je podpora rodičů, protože jejich přístup má rozhodující dopad na rozvoj dítěte, na kvalitu života celé rodiny i na interakci s okolím. Mezi hlavní cíle spolku patří zvýšení povědomí o autismu, šíření konceptu dobrovolnictví a vzájemné sblížení rodin s autismem a veřejností.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.