Předseda strany Právo Respekt Odbornost Jindřich Rajchl zabodoval v aktuálním průzkumu společnosti SANEP. Mezi kandidáty na premiéra obsadil 4. místo

Praha 3. srpna 2022 (PROTEXT) – Koho byste chtěli za premiéra? Tak zněla otázka, na kterou ve dnech 21. až 27. července 2022 odpovídalo v rámci průzkumu společnosti SANEP 1624 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+. Pořadí na prvních třech místech se dalo odhadnout, ale jméno, které se objevilo na 4. místě, je pro mnohé velkým překvapením. Za Andreje Babiše (ANO), Petra Fialu (ODS) a Tomia Okamuru (SPD) se zařadil Jindřich Rajchl, předseda strany Právo Respekt Odbornost (PRO). Podle agentury SANEP je to známka toho, že je evidentní poptávka po změně stylu politického řízení země a nových osobnostech.

„I když se v grafu objevuje mé jméno, tak já osobně považuji tenhle raketový start jednoznačně za kolektivní výsledek, za úspěch nás všech. Je to ocenění práce všech členů strany a důkaz velké podpory občanů, našich příznivců a podporovatelů, jimž bych chtěl za jejich důvěru upřímně poděkovat,“ uvádí Jindřich Rajchl.

Podle průzkumu by nejvíce lidí chtělo v současné době za premiéra předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterému dalo hlas 25,9 procenta obyvatel ČR. Na druhém místě by skončil současný premiér a předseda ODS Petr Fiala, kterému by dala hlas jen necelá šestina obyvatel, tedy 14,6 procenta. Třetí místo by obsadil Tomio Okamura z SPD. V ministerském křesle by ho rádo vidělo 9,2 procenta lidí. A jen těsně za ním se na čtvrté příčce umístil předseda PRO, kterého by za premiéra chtělo 7,9 procenta lidí.

Z výsledků průzkumu je také patrné, že vládní koalice ztrácí důvěru občanů, kteří čím dál více naslouchají opozičním lídrům více než těm vládním. A tento stav nahrává i nové straně PRO. „SPD byla pro řadu občanů spíše symbolem protestní volby a nesouhlasu s hlavním politickým proudem. Strana PRO může pro voliče znamenat také alternativu a vyjádření nesouhlasu s dosavadní politickou reprezentací. Tento průzkum ukazuje, že řada lidí vidí, že naše strana má ale oproti ostatním protestním stranám něco navíc, a to odbornost a profesionalitu, a přejí si, aby naši zemi řídili skuteční odborníci,” vysvětluje předseda Rajchl.

Ostatní předsedové vládních stran v průzkumu zcela propadli. Nejlépe z nich si vede Vít Rakušan z hnutí STAN se 4,2 procenta, následován lidoveckým lídrem Marianem Jurečkou se 3,3 procenta. Pirátský předseda Ivan Bartoš má podporu pouhých 2,9 procenta, avšak ještě mnohem hůře je v české společnosti vnímána předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jíž by si v čele vlády umělo představit symbolických 0,9 procenta dotázaných.

Více informací najdete zde.

Kontakt pro média: info@stranapro.cz