Policisté a BESIP radili na Pustevnách koloběžkářům, patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu

Pustevny 21. července 2023 (PROTEXT) – Jaká platí pravidla pro jízdu na jízdním kole nebo koloběžce, si mohli lidé připomenout na netradičním místě. Policisté a pracovníci BESIPu se za nimi vypravili na Pustevny.

Darina Veselá, komisař odd. prevence Policie ČR MSK: “Dneska na Pustevnách probíhá preventivní akce, která je zaměřena na osoby, které jezdí na koloběžkách. Tyto osoby upozorňujeme, aby byly opatrné, obezřetně a aby dodržovaly základní pravidla bezpečné jízdy. Ten, kdo jede na koloběžce, je dle zákona brán jako cyklista, takže pro něj platí stejná pravidla, jako pro osoby, které jedou na jízdním kole. Ten, kdo jede na koloběžce, tak je důležité, aby vždy přizpůsobil rychlost své jízdy povrchu dané trasy a také samozřejmě svým schopnostem. Dalším důležitým pravidlem je, mít na hlavě ochrannou přilbu. Tato povinnost dle zákona je pro osoby mladší 18 let, ale my doporučujeme, aby tu přilbu měli opravdu všichni bez rozdílu věku, protože může zachránit život a zdraví. Pokud dojde k nějakému pádu, nárazu do té přilby, tak ta přilba by se měla vždy vyměnit, a to i když nenese nějaké známky poškození, jelikož mohou tam být nějaké drobné mikroprasklinky a už nemusí plnit tu ochrannou funkci, jak by měla. Na koloběžce jsme bráni jako řidiči, takže samozřejmě nikdy bychom na ní neměli jet, když jsme pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.”

anketa: “Já si myslím, že je to dobré, kor když se tady půjčují ty koloběžky, tak všichni budou vědět, jak se chovat. Protože teď, jak jsme šli ze shora a jak všichni jezdili třeba rychle kolem nás, tak to nebylo úplně příjemné.”

anketa: “Mám přilbu, mám rukavice, mám reflexní prvky a světla vpředu i vzadu.”

anketa: “Já jsem se dozvěděl, že mám mít pásek na přilbě stáhnutý více, by mi nespadla.

anketa: “Když jezdím na kole, tak mám helmu, odrazky a světla.”

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: “Spousta cyklistů či koloběžkářů ani pořádně neví, co vše je v povinné výbavě jejich jízdního kola nebo koloběžky. Povinnost ze zákona je za nesnížené viditelnosti mít vpředu bílou odrazku, vzadu červenou odrazku, na šlapadlech a ve výpletu špic mít odrazky oranžové barvy. Za snížené viditelnosti musí být navíc cyklista vybaven vepředu bílým světlem a vzadu červeným světlem. Samozřejmě i to jízdní kolo nebo koloběžka musí splňovat další technické parametry. Musí mít dvě nezávislé funkční brzdy a všechny hrany, co jsou na té koloběžce nebo na kole musí být zaoblené, aby nedošlo k dalšímu zranění.”

Vedle elektrokol jsou stále více oblíbenější i elektrokoloběžky. Lidé však často zapomínají na jejich rozlišování podle výkonu a rychlosti.

Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro MSK: “Moderní elektrokoloběžky jsou v podstatě také koloběžky a podle zákona číslo 56 o schvalování technické způsobilosti pro ně platí stejné technické podmínky. To znamená, že musí mít dvě nezávislé funkční brzy, což mnohdy některé koloběžky nesplňují. V podstatě elektrokoloběžka, která má výkon motoru do jednoho kilowattu, popřípadě teda maximální rychlost, když je čistě elektropohon, je do 25 kilometrů za hodinu, tak to jsou klasické koloběžky, které mohou na cyklostezky a mohou se normálně provozovat na pozemních komunikacích. Pokud je to výkonnější koloběžka, která umožňuje jízdu vyšší rychlostí než těch 25 km/h, už se jedná o klasické motorové vozidlo a v ten okamžik taková koloběžka nesmí třeba na cyklostezku.”

Na beskydských Pustevnách dochází k nehodám cyklistů a koloběžkářů. Riziková je Knížecí cesta lesem do údolí.

Darina Veselá, komisař odd. prevence Policie ČR MSK: “Trasa mezi Pustevnami a Trojanovicemi, tzv. Knížecí cesta, je velice oblíbená mezi osobami, které jezdí na koloběžkách. Bohužel v minulém týdnu tady došlo k vážné dopravní nehodě, kdy 56letá žena, která jela na koloběžce, nepřizpůsobila rychlost své jízdy a během průjezdu zatáčkou spadla. Bohužel při pádu utrpěla vážná zranění a musela být letecky transportována do nemocnice. Když se podíváme na statistiky, tak od začátku roku se tady staly dvě dopravní nehody osob, které jely na koloběžce. Při té druhé 19letý mladík také nepřizpůsobil rychlost jízdy. Před zatáčkou chtěl zabrzdit prudce, přepadl přes řídítka a také si způsobil vážná zranění. V obou případech těchto zmíněných dopravních nehod měly ty osoby naštěstí na hlavě ochrannou přilbu. Kdyby ji neměly, je možné, že by ty dopravní nehody skončily tragicky.”