Podnikatelkou roku za Digitální transformace je Belingerová
Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) – Celkový počet nominací 24 403 firem, 1975 semifinalistek, obrat vítězek tři miliardy korun. Takový byl poslední den listopadu roku 2023, který patřil ženám, podnikatelkám. Ty získaly v rámci slavnostního udílení cen ocenění za svou úspěšnost na poli businessu.Nejvyšší místo v rámci Ocenění českých podnikatelek pro rok 2023 v kategorii Digitální transformace získala Alexandra Belingerová ze společnosti Databig s.r.o. Jejími patrony byly firmy Microsoft & DataClue.
Zaměření činností společnosti Databig, která byla založena v roce 2017, je čím dál více aktuální a diskutované. Zaměřuje se totiž na vývoj a optimalizací softwarových nástrojů pro automatizaci procesů v oblasti e-commerce a logistiky. „Víme, že celou řadu uživatelů trápí zpracování vstupních dat. Proto se snažíme, prostřednictvím našeho softwaru, ulehčit jejich rozhodovací procesy, kdy jsou kvanty vstupních dat doslova zavaleni,“ přibližuje Alexandra Belingerová svou firmu. Dále se společnost věnuje digitalizaci a tvorbě digitálního obsahu. Velmi podstatnou činností je také vyvíjení moderních e-shopů. V neposlední řadě vytváří webové stránky, videa a prezentace firem a produktů. Nelze opomenout ani činnost v oblasti umělé inteligence, v níž paní Belingerová provádí výzkumy ve spolupráci s univerzitami.
Porota soutěže Ocenění českých podnikatelek vybírala z úctyhodných 24 403 firem, které jsou ve stoprocentním vlastnictví žen. Počet semifinalistek byl podstatně snížen dalším kritériem – firmy s nejlepšími ekonomickými výsledky, které splňovalo 1975 ženských firem. Finále se účastnilo 106 firem a zvítězilo celkem 16 žen v různých kategoriích.
Pro představu úspěšnosti podniků pod vedením žen uvádíme, že finalistky soutěže dosáhly v roce 2022 obratu zhruba tři miliard korun a zaměstnávaly více než 1 700 lidí. Zcela převažoval počet firem, které jsou podle výše obratu řazeny mezi malé až střední společnosti – to dokazuje jejich nepostradatelnost pro českou ekonomiku.
Zajímavostí je, že celá polovina finalistek vede rodinné podniky, a 65 z nich se projektu OCP zúčastnilo poprvé.
Projekt OCP pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky uděloval ocenění v různých kategoriích. Například podle velikosti firem, ale i v dalších kategoriích pod patronací partnerů projektu. Všechny zúčastněné potvrdily svou sílu a odhodlání i v náročných chvílích a nepřejících okolnostech. Jejich schopnost inovovat a adaptovat se na nové podmínky ukazuje, že ženy do businessu zkrátka patří a vytváří velmi úspěšné podniky napříč obory. Helena Kohoutová, zakladatelka projektu OCP a Podnikatelské platformy Helas – Budujeme Hrdé Česko, doplňuje: „Jsou neuvěřitelně kreativní a schopné krůček za krůčkem překonat a dobře zvládnout i velmi složitá období. Mohou se tak stát velkou inspirací dalším ženám. Ať už těm, co jsou na začátku své kariéry, nebo těm, které právě hledají cestu a inspiraci, jak řešit určité životně-podnikatelské situace.“
Kontakt:
e-mail: dominika.kovarova@itpeoplecz.cz
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.