Odhad nákladů na Expo překročil hranici 1,5 miliardy dolarů

Organizátor Světové výstavy v Ósace v roce 2025 již podruhé zvyšuje odhad nákladů na výstavbu areálu na přibližně 230 miliard jenů (1,54 miliardy dolarů) kvůli rostoucím nákladům na materiál a pracovní sílu, uvedla s odvoláním na pořadatele agentura Kyodo.

K novému odhadu dochází poté, co Japonská asociace pro Světovou výstavu 2025 v prosinci 2020 uvedla, že očekává, že náklady na výstavbu areálu dosáhnou 185 miliard jenů (1,24 miliardy dolarů). Původní odhad byl 125 miliard jenů (840 milionů dolarů), do navýšení se částečně promítly změny ve stavebních plánech. Dalšími přitěžujícími faktory jsou inflace a nedostatek pracovních sil.

Sdružení provedlo nový odhad poté, co mu to nařídila ústřední vláda, uvedli úředníci. Ústřední vláda ponese část zvýšených nákladů a plánuje vyčlenit výdaje v doplňkovém rozpočtu na fiskální rok 2023.

Ústřední vláda, místní samosprávy v Ósace a skupina soukromých společností se dohodly, že náklady na zřízení sportoviště ponesou rovným dílem.

Akce, která se bude konat od 13. dubna do 13. října 2025 na umělém ostrově Jumešima v Ósackém zálivu, má představit technologické a kulturní expozice přibližně 150 zemí a regionů. Očekává se, že počet návštěvníků dosáhne přibližně 28 milionů.