Objevuj památky s princeznou Jasněnkou (2022)

Praha 19. července 2022 (PROTEXT) – Patronát nad 5. ročníkem celorepublikového projektu Objevuj památky /www.objevujpamatky.cz/, propagujícího nestátní kulturní a technické památky, převzala (po slovenské herečce Janě Nagyové – Arabele) další herečka – Michaela Kuklová, představitelka mnoha pohádkových postav, zejména však oblíbená princezna Jasněnka (O princezně Jasněnce a létajícím ševci).

S paní Kuklovou pozveme malé i velké cestovatele, formou tipů na výlety, na několik památek zapojených do naší propagačně – prezentační platformy Objevuj památky a budeme milovníky památek inspirovat k jejich návštěvě, poznávání a objevování. Aktuálně je na www.objevujpamatky.cz nasazený tip na výlet do Posázaví (např. zámek Zruč n. S., hrad Ledeč n. S., sklárna Tasice ad.).

Dále zveme všechny turisty k účasti v Motivačním programu Třetí za polovic, sedmá zdarma, kde mohou získat nejen slevu či vstup zdarma, ale zapojit se také do slosování o desítku pěkných cen.

Krátký rozhovor s Michaelou Kuklovou o jejím vztahu k památkám a cestování, stejně jako informace o Motivačním programu najdete rovněž na našem portálu www.objevujpamatky.cz.

Přinášíme krátký rozhovor s Michaelou Kuklovou:

1) Po paní Janě Nagyové (princezně Arabele) jste jako druhá princezna (představitelka Jasněnky z oblíbené Troškovy pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci z roku 1987) přijala patronát nad 5. ročníkem projektu Objevuj památky.

Jaký máte vztah k historii a navštěvujete ráda naše památky?

Památky jsou nedílnou součástí mého života. Vždyť mi údajně koluje v žilách modrá krev. (smích) Proto jsem si velmi vážila toho, ze jsem měla možnost hrát ve spoustě pohádek a historických filmů, protože díky tomu jsem jich mohla vidět opravdu hodně. Bylo tak možné v nich vlastně pobývat, ne je jen projít. Moc si toho považuji. Viděla jsem i spoustu krásných míst, která už jsou veřejnosti nepřístupná a chátrají.

2) Pohádky se natáčejí jak ve studiích, tak přímo na hradech, zámcích a dalších památkách. Kde se Vám pracuje lépe a co se Vám v pravých – hradních či zámeckých exteriérech líbí?

Kulisy ve studiu se nedají srovnávat s kulisou pravou. Mnohé prostory památek mají Genius loci. Některé na mě působily i strašidelně, v některých jsem se pocitově přenášela do historie. Je skvělé, jaké skvosty nám předci zanechali, co dokázali vybudovat.

3) Chtěla byste něco vzkázat mladé generaci, která více než do přírody a za historií sedí doma u počítače a mobilu?

Byla by obrovská škoda, nevyužít možnosti „dotknout“ se takových darů, které máme. Cizinci za nimi jezdí i tisíce kilometrů, my je máme pod nosem. Za úžasné považuji, že se na mnoha památkách pořádají kulturní akce, divadelní představení, výstavy, nejrůznější trhy, gastronomické akce a akce pro děti. Myslím si, že právě výlety za památkami jsou nejlepší příležitostí pobýt s rodinou a užít si s milovanými lidmi nezapomenutelný den.

Kontakt:

Mgr. Petr Lukas, lukas@objevujpamatky.cz

www.letohradekbrno.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.