Novinky z trhu korporátních dluhopisů za říjen 2023

Praha 20. prosince 2023 (PROTEXT) – Přinášíme vám pravidelný report s nejnovějšími statistikami k emisím korporátních dluhopisů za měsíc říjen roku 2023. Jeho autorem je hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group CFG Ing. Vladimír Pikora Ph.D., který se v současné době věnuje jak analýze makroekonomického vývoje v České republice a ve světě, tak statistikám korporátních dluhopisů v České republice. Zdrojem informací je největší Srovnávač dluhopisů na našem trhu.

Výnos korporátních dluhopisů cíleně poklesl

Výnosy nově vydaných dluhopisů ukazují, že se očekávaný pokles úrokových sazeb ČNB jednoznačně projevuje na trhu dluhopisů. Vážený průměr výnosů citelně poklesl z 8,60 % na 7,94 %. Tam byly výnosy v průměru naposledy v únoru letošního roku.

Lze přitom očekávat, že výnosy půjdou ještě nižší s tím, jak roste pravděpodobnost snížení úrokových sazeb. Já v současnosti vidím jako problém zdražení potravin. Myslím, že kdyby k němu nedošlo, už by byly úrokové sazby nižší. Jen tento fakt nyní brzdí uvolnění měnové politiky.

Objem emisí

Objem emisí byl přitom v říjnu přesně v trendu. Nikterak nepřekvapil. 3,3 miliardy není nic převratného. To ukazuje klid na trhu. Nikdo nepotřebuje emise urychlovat nebo brzdit. Předpokládám, že během příštího roku objem emisí půjde dále v trendu, a ještě trochu klesne, protože se přitvrdí podmínky k vydání dluhopisů. Malí emitenti se budou dluhopisům vyhýbat.

Struktura emisí dle objemu

Stále platí, že největší podíl na koláči vydaných dluhopisů mají dluhopisy do 25 mil. Kč. Těchto dluhopisů je sice hodně, ale na celku nepředstavují takovou sílu, jak by se dalo čekat. Očekávám, že během příštího roku tyto emise postupně prořídnou.

Struktura emisí dle výnosu

Z pohledu výnosů mají dluhopisy nejčastěji výnos mezi 8 až 10 %. Ty tvoří 42 % všech dluhopisů. Dluhopisů s výnosem nad 10 % je 21 %, což je stále hodně. Tyto dluhopisy budou postupně mizet. Nikomu se nevyplatí je vydávat.

Délka splatnosti emisí

Průměrná splatnost nových dluhopisů klesla. Z 4,4 roku šla až na 3,4 roku. To je zajímavé. To je velký pokles, který si vykládám nejistotou trhu ohledně budoucnosti.

Upozornění: I přes snahu portálu Srovnávač o zahrnutí všech dostupných korporátních dluhopisů existuje možnost, že některé z nich vyhledány nebyly. Jsme však přesvědčeni o tom, že jsme v přehledu pokryli naprostou většinu tuzemského trhu. Dodáváme, že v případech, u nichž pracujeme s váženými průměry, se váhou myslí velikost emise.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com

O Srovnávači dluhopisů

Na srovnávači dluhopisů jsme vytvořili srovnání firemních a státních dluhopisů pomocí kalkulačky skóre rizikovosti podle Scorecardu korporátních dluhopisů vydaného Ministerstvem financí ČR. Zdrojem informací je první a největší srovnávač dluhopisů na trhu, který provozuje Dluhopisomat.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.