Nepromokavé bundy – jak vybrat ten správný model?

Chystáte se na výlet v nejistém počasí? Neradi chodíte po městě s deštníkem? Nebo možná trénujete běhání venku a nechcete se nechat omezovat počasím? Ve všech těchto případech budete potřebovat správnou nepromokavou bundu, která vás účinně ochrání před nepřízní počasí.

Výrobci oblečení dnes nabízejí obrovské množství modelů, díky nimž si můžete vybrat bundu, která dokonale vyhovuje vašim potřebám, a to jak z hlediska ochrany před deštěm, tak i barvy a střihu bundy. Dávno pryč jsou doby, kdy kvalitní nepromokavé bundy outdoorových značek znamenaly pytlovitý střih a neatraktivní barvy – s nadsázkou šedé nebo neonové, které byly snadno viditelné z dálky. Bunda do deště dnes snadno splní naše požadavky jak z hlediska ochrany před deštěm, tak z hlediska estetiky. Každý dobrý outdoorový obchod má široký výběr takových bund. Na co se ale při výběru takové bundy zaměřit?

Nepromokavá bunda s membránou nebo bez ní?

Pokud se věnujete sportu nebo jste vášnivými turisty, jistě dobře víte, že bundy jsou vybaveny nepromokavou membránou. Jedná se o velmi tenkou vrstvu, která je obvykle umístěna mezi vnější látkou a podšívkou bundy. Porézní struktura membrány má dostatečně malé otvory, aby se kapky vody nedostaly dovnitř. Důležité je, že póry jsou dostatečně velké, aby jimi mohly procházet molekuly vodní páry. Díky membráně nepromokavé bundy nejen účinně chrání před deštěm, ale také umožňují rychlý odvod vlhkosti, která se tvoří při outdoorových aktivitách.

Bundy bez membrány nemají dobré vlastnosti při silnějším nebo delším dešti. I přes impregnaci vnějšího materiálu se nakonec promočí. Pokud tedy chcete účinně chránit před srážkami, měla by být nepromokavá bunda vybavena voděodolnou membránou.

Důležité je, že nepromokavé oblečení se může lišit použitými membránami. Čím vyšší je parametr nepromokavosti, tím lépe bunda chrání před vodou v extrémních podmínkách. Nepromokavé bundy Columbia (a mnoho dalších značek) pro turistiku a každodenní použití mají voděodolnost 10 000 mm H2O, zatímco membrány pro extrémní horské oblečení mohou dosahovat až 28 000 mm H2O. V současné době výrobci outdoorového oblečení stále častěji upouštějí od udávání hodnoty tohoto parametru a zajišťují, že bunda je vysoce nepromokavá. Pokud se jedná o známou značku outdoorového oblečení, můžeme takovým tvrzením bez obav věřit.

Nepromokavé bundy – na co se zaměřit při výběru?

Jak jsme již zmínili výše, jednou z důležitých vlastností nepromokavých bund je typ membrány, která je v nich použita. Je však třeba pamatovat na další vlastnosti, které ovlivňují komfort jejich používání. Pokud budeme bundy nosit i ve městě, může se odnímatelná nebo skrytá kapuce v límci ukázat jako velmi cenný prvek. To nám umožní přizpůsobit styl bundy lepším povětrnostním podmínkám. Je také dobré věnovat pozornost samotné kapuci. Měla by být vybavena nastavením, které umožňuje optimální přizpůsobení vaší hlavě. Díky tomu se pod bundu nedostane déšť ani ve větrných dnech. Nepromokavé bundy se liší také úrovní ochrany proti vodě – a to jak u hlavního zipu, tak u zipů v kapsách. Turistické a městské modely často používají záplaty, aby se zabránilo vniknutí vody dovnitř. Horské modely , například značky Arcteryx, jsou naopak častěji vybaveny plně utěsněnými zipy, které chrání před kapkami vody padajícími z různých směrů.

Nepromokavé bundy pro turistiku a sport

Největší výběr nepromokavých bund najdete mezi outdoorovými modely, které jsou ideální pro turistiku nebo sportovní aktivity.

Klasické trekingové nepromokavé bundy mají obvykle osvědčenou membránu, velké množství kapes, kapuci a jsou nastavitelné. Mnoho trekingových bund má moderní střih a skvěle padnoucí střih, díky čemuž jsou oblíbené nejen pro použití na stezce. Nepromokavá bunda Salewa s řádně zvýrazněným pasem v módních barvách bude vypadat skvěle i při každodenním nošení.

Sportovní nepromokavá bunda musí především nabízet volnost pohybu, vysokou prodyšnost a také být lehká. Tenká nepromokavá bunda vám umožní vyrazit na běžecký trénink bez ohledu na počasí. Lehké modely jsou také ideální volbou pro letní túry, kdy se snadno vejdou do batohu. Sportovní nepromokavé oblečení se obvykle vyznačuje také velmi dobrým střihem. Díky designérům sportovní značky Dynafit bunda nepřekáží při běhu ani jiných dynamických cvičeních.

Stylová nepromokavá bunda do města

Městské nepromokavé bundy mají trochu jiná pravidla než modely určené pro turistiku nebo sportovní aktivity. Styl je jejich hlavní prioritou. Je však třeba mít na paměti, že aby nepromokavá bunda plnila svou základní funkci ochrany před deštěm, musí mít správné vlastnosti, včetně účinné membrány.

Návrháři oděvních firem tento prvek často zanedbávají. V tomto případě přicházejí na pomoc outdoorové značky. Jejich nabídka zahrnuje mnoho modelů z oblíbených kolekcí Lifestyle, tj. oděvů určených pro každodenní nošení. Jedná se o modely, které vynikají módním designem a zároveň nabízejí správné voděodolné vlastnosti. Přední horské značky mají ve svých katalozích bundy, které můžete nosit při každodenní cestě do práce nebo při večerní procházce v parku.

Nepromokavé bundy typu parka jsou mezi městskými modely velmi oblíbené. Tyto bundy mají delší střih pro ještě lepší ochranu před deštěm a skvělý vzhled. Značkové dámské nepromokavé oblečení zahrnuje také dlouhé nepromokavé kabáty. Jsou skvělé pro přechodná roční období a dokonce i v zimě jako svrchní vrstva, která chrání kalhoty před snadným promočením.

Nepromokavá bunda nebo softshell?

Softshellové bundy jsou v poslední době mezi aktivními lidmi velmi oblíbené. Jedná se o univerzální oděv, který má však svá omezení. Softshellové bundy byly vytvořeny jako ochrana proti větru, který může rychle ochladit tělo. V této roli fungují dobře a účinně chrání před snadným prochladnutím. Vyrobené společností Salomon bundy tohoto typu mají vysokou prodyšnost. Jejich konstrukce však nechrání před srážkami tak dobře jako nepromokavá bunda. Dobře, a co softshellové bundy vybavené membránou? Je třeba vědět, že membrána u těchto modelů plní funkci ochrany proti větru. Samozřejmě, že zastaví některé srážky, ale u většiny modelů nejsou švy dodatečně utěsněny, takže se voda může snadno dostat dovnitř ve všech místech, kde se tkanina spojuje. Stačí trochu delší nebo silnější déšť a celá věc je promočená.

Co je lepší – softshellová bunda nebo nepromokavá bunda? Pokud očekáváte větší množství srážek a potřebujete plnou ochranu před promočením, pak je jedinou správnou volbou nepromokavá bunda. Pokud je pro vás prioritou volnost pohybu a velmi vysoká prodyšnost a neočekáváte větší srážky, můžete zvážit koupi softshellové bundy. Obvykle jsou v moderních střizích, které více obepínají postavu. Navíc strečové materiály, které jsou v nich použity, poskytují vysokou míru volnosti pohybu. Pokud potřebujete bundu, která poskytuje účinnou ochranu proti srážkám, pak je správnou volbou nepromokavé oblečení s membránou. Ať už je vaší prioritou ochrana před nepřízní počasí na procházce městem, nebo plná ochrana před bouřkou na horské stezce, dobře zvolená nepromokavá bunda vás účinně ochrání před promoknutím. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, někteří výrobci nabízejí také hybridní bundy. Modely nabízené předními outdoorovými značkami sahají od tenkých nepromokavých bund na léto až po o něco silnější modely pro pohodlí v přechodných ročních obdobích.