Největší řetězce v Česku

V tomto článku se zaměříme na největší České obchodní řetězce. Mezi největší obchodní řetězce patří supermarkety. Dále je pak můžeme rozdělit do kategorií, jako všeobecné a potravinové řetězce, řetězce s nábytkem a bytovým doplňky, knihkupecké řetězce, hobby markety, řetězce se spotřební elektronikou a řetězce se zbožím pro sport a volný čas.

Krom těchto velkých řetězců se na trhu pohybují i menší společnosti a prodejny, které často převyšují kvalitou nad kvantitou. Velmi stěží budeme mezi obrovskými obchodními řetězci hledat kvalitní ruční práci. Produkty, které byly vyrobeny zlatými českými ručičkami v sobě mají jisté kouzlo a osobitého ducha. Jedním z nich je i wanapix.cz, který poskytuje služby s tiskařským a fotografickým odvětvím. K jeho vzniku došlo v roce 1984. Společnost je zaměřena na personální dárky a nalezneme zde trička, puzzle, hrnky (gravírované), deky, polštáře, kalendáře, batohy, plyšové hračky, hry, digitální alba, klíčenky a jiné dárkové produkty. Můžeme si tedy zvolit fotografii nebo obrázek, který bychom chtěli na produkt umístit, abychom získali osobitý a jedinečný dárek pro své blízké. Oficiální webové stránky jsou navíc rozvrženy tak, že na nich můžeme filtrovat výběr podle toho, pro koho je dárek určen. Vyhledání vhodného dárku pro muže, ženy, děti, prarodiče, miminka a nebo podle toho, co má dotyčná osoba ráda. Zda je cestovatelem, sportovcem a tak podobně.

Obchodní řetězce v Česku

Nyní si představíme největší řetězce na které můžeme narazit v Česku, podle tržeb a podle počtu prodejen.

Největší řetězce podle tržby v České republice

Podle dohledaných informací jsou v současnosti největším obchodním řetězcem Kaufland a Lidl, na základě tržeb. Oba tyto řetězce se zaměřují především na potraviny, základní a doplňkové zboží, jako je krmení pro zvířata, hygienické pomůcky, prostředky na úklid a další. Kaufland i Lidl jsou německé obchodní řetězce. Podle dohledaných údajů v Lidlu zákazníci utratili zhruba 63,5 miliard Kč za jeden rok. V Kauflandu byla roční útrata zákazníků, kteří prodejnu navštěvovali skoro 59 miliard Kč. Ihned po nich následuje Albert, který je nizozemským řetězcem a útrata za rok v Albertu byla 55 miliard Kč.

Co se týče Českých obchodních řetězců, tak na vysoké příčky se vyšplhaly řetězce Geco s tržbu 38,5 miliard Kč a společnost Valmont/GGT s tržbou 18 miliard Kč.

Největší řetězce podle počtu prodejen v České republice

S množstvím prodejen vede řetězec Coop, který má přibližně 2460 prodejen po České republice a můžeme na ně narazit také pod názvy Tuty, Terno nebo Konzum.

Mezi největší obchodní řetězce v Česku patří všeobecné a potravinářské řetězce. Dále pak knihkupecké řetězce, hobby markety, řetězce s nábytkem a bytovými doplňky, řetězce se spotřební elektronikou a na závěr řetězce se zbožím pro sport a volný čas. V Česku se také velmi často setkáme s prodejci, kteří jsou vietnamského původu. Ti obvykle provozují menší prodejny a mají otevřeno i na svátky a jiné události, během kterých jsou supermarkety a ostatní prodejny většinou uzavřeny.