Nano zeď vytváří čisté prostředí pro kosmický výzkum

Praha 18. října 2022 (PROTEXT) – FN Nano®, technologie 21. století, je součástí areálu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ).

V tomto areálu je naproti nově otevřenému centru pro aplikovaný výzkum kosmických technologií („C3T – Czech Centre for Competitive Technologies“) budova VZLÚ, jejíž stěny jsou chráněny inovativní fotokatalytickou nano technologií FN Nano®.

Tyto stěny tak budou dlouhodobě čistit vzduch od škodlivých látek rozptýlených v ovzduší, a kompenzovat tak např. zplodiny z běžných osobních automobilů.

Vytvořené povrchy s technologií FN Nano® jsou chráněny před UV zářením a díky fotokatalýze se stávají samočistícími. Neusazují se na nich žádné mikroorganismy ani špína a permanentně čistí vzduch od škodlivin a jedů rozptýlených v ovzduší a přeměňují jedovatý ozón na kyslík. S pomocí fotokatalýzy je velice účinně eliminují od škodlivin, které nemají ve světovém ani vesmírném měřítku ve své třídě konkurenci.

● 1 m2 je plocha, která vyčistí každoročně 3.000.000 m3 vzduchu.

● 1 m2 plochy vyčistí za 1 den tolik vzduchu, kolik potřebuje 1 člověk na 1 rok.

● 15 m2 plochy vyčistí vzduch od škodlivin, které vyprodukuje osobní dieselový automobil za jeho celý život.

Nátěry odráží solární radiaci s účinností až 80 % a snižují tak zahřívání povrchu o 20 až 30 %. V podmínkách globálního oteplování tak pomáhají v létě ochlazovat města a přispívat tak k lepšímu mikroklimatu. Fotokatalytický efekt je permanentní, nevyčerpatelný a neslábne s časem. Všechny ochranné funkce jsou zachovány po celou existenci nátěrové vrstvy.

Dá se tedy říct, že se tyto stěny – natřené ekologickou nanotechnologií – zařadily na správné místo ke kosmickým technologiím.

Při příležitosti oslav stého výročí VZLÚ a slavnostním otevřením budovy C3T dne 6.10.2022 prohlásil ministr dopravy Martin Kupka: „Tato budova může být určitým ‚technologickým kotlem‘, který potáhne české inovace. Věřím, že centrum pomůže uspíšit vývoj a Česká republika bude díky němu na špici. Máme k tomu všechny předpoklady“.

„Věřím, že nová budova přispěje k tomu, aby Česká republika patřila mezi lídry leteckého a kosmického výzkumu a vývoje. Myslím si, že na to ten potenciál máme,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Veřejnost si mohla novou budovu C3T a areál prohlédnout 15.10.2022 při Dni otevřených dveří, které pořádal Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.

Technologie FN Nano® již dnes patří k velmi inovativním ekologickým technologiím 21. století a je součástí Vládního programu pro inovace v letech 2019-2030.

Přejeme všem inovátorům zejména v oblasti kosmické techniky, ať se jim v nové budově daří a slouží jim k vytváření nových projektů, které budou pomáhat lidstvu tak, jak už to umí technologie FN Nano®.

Tiskovou zprávu vydala společnost FN-Nano s.r.o.

Pro více informací se obracejte na:

fn@fn-nano.com

nebo Blanka Zajíčková, e-mail: zajickova@fn-nano.com

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.