Na I/59 mezi Ostravou a Karvinou ŘSD kvůli bezpečnosti změnilo organizaci dopravy

Ostrava 27. května 2024 (PROTEXT) – V rámci zvýšení bezpečnosti dochází ke změně dopravního režimu na silnici číslo I/59 mezi Ostravou a Karvinou.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR: “U křížení ulic Ostravská a Slezská snížíme počet průběžných jízdních pruhů výměnou za dostatečný prostor pro klidné odbočování a najíždění všech účastníků provozu. Proces zúžení je výsledkem jednání mezi ŘSD ČR, PČR a místní samosprávou a odborníky na bezpečné komunikace.”

Aleš Cyrus, dopravní inženýr DI PČR Karviná: “Základní parametrem je snížení dvou přímých jízdních pruhů na samostatný přímý a samostatný odbočovací jízdní pruh, kdy podporou zde je viditelné dopravní zařízení, umístění baliset, které nám jednoznačně zvyšují bezpečnost v celé této křižovatce. Tento systém již máme vyzkoušený. Základem je, pro řidiče, kteří jedou z ulice Slezské a odbočují vlevo, že sledují pouze jeden přímý pruh a tím výrazně zvyšujeme bezpečnost této křižovatky, to je základní prvek, který se nám opakuje i na jiných křižovatkách.“

Směrové zelené sloupky neboli balisety jsou na silnicích bezpečné a řidiče neohrožují. Sloupek je totiž z plastu a uvnitř dutý. Pokud řidič do sloupků narazí, jednoduše se zdeformují a měly by zabránit nejen velkému poškození auta, ale také zranění řidiče.

Balisety se nachází i na jiných místech například při výjezdu z ulice Lazecká na silnici I/59.

Aleš Cyrus, dopravní inženýr DI PČR Karviná: “Kritériem jsou smrtelné nehody a nehody s následky, které jsou základním prvkem proto, abychom udělali změnu organizace dopravy a opravdu musím říct, nemáme tu žádnou dopravní nehodu od této změny.“

Nejvyšší povolená rychlost po změně dopravního režimu zůstává na této silnice stejná.

Zdroj: POLAR televize Ostrava