Mnoho investorů zápasí se ztrátou informací, řešením je BIM

Praha 20. října 2022 (PROTEXT) – BIM ve fázi provozu budovy. Které informace jsou pro investora nutné pro správu své nemovitosti? V čem jsou integrovaná data od stavařů v BIM modelu budovy přínosem? Budova projektovaná v BIM a její vazby na Facility Management. Je to téma, které je skutečně zatím na počátku objevování přínosů a možností? Jaký je vztah mezi softwary Facility Managementu a BIM? Kdy je třeba v BIM projektování myslet na požadavky Facility Managementu?

Erik Štefanovič, jednatel Delta Group ČR, hned na úvod podcastu upozorňuje, že doba projektové přípravy a realizace stavby je z časového hlediska životnosti budovy a také její energetické náročnosti téměř zanedbatelná. O to důležitější je však pro dlouhodobý provoz a správu objektu. Je třeba si uvědomit, že v době životního cyklu opakovaně dochází k přestavbám, rekonstrukcím nebo třeba energetickým optimalizacím objektu, a právě i zde – mimo standardní provoz budovy – je BIM model velmi přínosný a výraznou přidanou hodnotou pro majitele objektu.

„BIM je metoda informačního modelování, způsob projektové přípravy objektu. Není to software, jak se mnozí domnívají,“ vyvrací mylné označení BIMu Pavel Lacina, country manager společnosti Dalux. „Výstavba je jako ekosystém, do kterého vstupuje velmi mnoho podnětů, unikátních faktorů a BIM modelování budov je vhodný způsob, jak vytvořit komplexní databázi informací“.

Mnoho investorů zápasí se ztrátou informací

„V době, kdy dva lidé dělají souběžně totéž, dochází k mrhání prostředků a často i k chybám. Díky BIM modelu se informace neztrácejí. I noví členové týmu v různých fázích stavebního projektu snadno nastoupí do fungujícího procesu projekce, výstavby nebo provozu a snadno všechny týmy informace a data využívají ve vzájemné synergii i několik desítek let“, argumentuje Erik Štefanovič na adresu projekce budov v BIM.

Jaká data jsme schopni z BIM modelu uchopit a efektivně pro správu budovy využívat? Jaké informace je třeba implementovat do BIM modelu dle specifických požadavků Facility Managementu? To jsou otázky, na které hledáme odpovědi v tomto podcastu, jehož hlavním tématem je BIM a Facility Management. Podcast si můžete poslechnout na Spotify nebo na YouTube kanále: https://youtu.be/bv5Ufyl1eyE.

BIM nejen pro nové objekty: digitalizace stávajících budov

Velmi oblíbenou a poptávanou službou je nyní digitalizace již stávajících objektů. Screening současného stavu budovy a vytvoření kvalitní databáze informací třeba pro nové majitele budov, na základě kterých je možné kompetentní rozhodování o přestavbě, revitalizaci a velmi často také hledání cest pro energeticko-ekonomickou optimalizaci. I v tomto směru a fázi životního cyklu budovy je budova projektovaná v BIM, jež má kvalitní databázi informací, ve velké výhodě. Díky digitalizaci budovy neboli digitálnímu dvojčeti budovy může investor rychleji a lépe zareagovat na stávající situaci a řešit flexibilněji energetické hospodaření budovy.

Digitalizace stávajících budov je také velmi prospěšná v případě rekultivace brownfieldů. Tzv. Mixed Reality neboli smíšená realita na staveništi se nám velmi osvědčila při rekonstrukci historické budovy Pradiareň 1900 v Bratislavě pro farmaceutický koncern Takeda, potvrzuje Erik Štefanovič, jednatel Delta Group, která byla v tomto projektu v roli lokálního architekta a BIM projektanta.

Největší přínos BIM do projektů?

Dobře uchopený BIM projekt předává komplexní informace technikům v oblasti facility managementu. Jak doslova Erik Štefanovič závěrem v podcastu říká: „Umožníme bez ztráty energie využít komplexní data a informace z oblasti stavebnictví odborníkům pro správu a provoz. Je to velmi přínosné a užitečné zúročení energie, kterou projektanti do přípravy budovy vložili.“

Pro ty z vás, které téma Building Information Modeling zajímá, doporučujeme si poslechnout i předchozí díly podcastu BIM jako fenomén přímo na Spotify, případně na našem YouTube kanále. Věnovali jsme se těmto tématům:

1. díl: BIM a projekce

2. díl: BIM a digitalizace stavebního řízení, BIM a legislativa

3. díl: BIM a realizace výstavby