Mějte dovolenou ve svých rukou

Cestování autem dává, na rozdíl o hromadné dopravy, svobodu pohybu. Možnost jet, kdy chcete, kam chcete a kudy chcete. Tedy pokud vám plány nezkříží opravy silnic nebo vás nezradí automobil. S tím prvním poradí navigace, s tím druhým HAVEX. A to nejlépe ještě před cestou.

Průzkumy ukazují, že asi polovina motoristů ujede na své letní dovolené více než tisíc kilometrů a čtvrtina zvládne dokonce dvojnásobnou porci. Rakouské, chorvatské i italské silnice a dálnice brázdí v letních měsících nespočet českých řidičů. Zvládnout v pohodě takovou vzdálenost v období vysokých teplot, uzavírek a častých kolon v cizím jazykovém prostředí si vedle znalosti místních dopravních předpisů žádá také kontrolu technického stavu vozidla.

Stav automobilu na prvním místě

„Ke svému autu musíte mít během cestování v zahraničí naprostou důvěru. K jeho kontrole, zvláště před náročnými a dlouhými cestami, můžete přistoupit jako k prohlídce před STK. Vynaložená investice se vám bohatě vrátí, neboť opravy v zahraničí mohou být velice nákladné a časově náročné,“ vysvětlil  ředitel marketingu a podpory prodeje společnosti HAVEX-auto Lukáš Friedrich. Doporučuje nechat si zkontrolovat například sbíhavost kol (geometrie), stav baterie a jejího správného dobíjení, stav a kvalitu motorového oleje a nechat si ošetřit klimatizaci a brzdy.

Nicméně, jak  Lukáš Friedrich upozornil, je řada věcí, kterou si motoristé mohou zkontrolovat sami. Například funkčnost ostřikovačů a stěračů, stav skel, zrcátek a karoserie, správné nastavení světel (včetně směrovek a mlhovek), výfukové potrubí a spoje nebo množství chladicí kapaliny. Pozornost pak věnujte zejména pneumatikám.

 Věděli jste, že až 70 % motoristů se vydává na cestu s podhuštěnými pneumatikami? Neřaďte se mezi ně – správným nahuštěním, s ohledem na zatížení auta zavazadly apod., snížíte spotřebu paliva a zlepšíte jízdní vlastnosti. Proveďte také vizuální kontrolu pneumatik, kontrolu hloubky jejich desénu (skoro ve všech státech EU včetně ČR musí činit minimálně (1,6 mm), stavu rezervní pneumatiky a funkčnosti lepicí sady.

Jako u zubaře

Faktem však je, že moderní automobily jsou stále více závislé na odborném servisu a pokud člověk nemá sklony k hazardu, před dlouhou cestou si nechá vůz zkontrolovat.  „V  servisu HAVEX-auto tuto servisní prohlídku běžně zajišťujeme. Když se jezdí do servisu pravidelně tak, jak je předepsáno výrobcem, bývají vozy na cestu takřka připravené, maximálně řešíme drobnosti. Pokud ovšem zákazník pravidelně do servisu nejezdí, tak je to stejné jako u zubaře. Může být nemile překvapen, protože abychom jeho vůz dostali do maximální kondice, bude ho stát dost peněz,“ konstatoval Lukáš Friedrich.  S ohledem na značnou vytíženost servisů je dobré objednat se včas. „Tři týdny až měsíc dopředu je vždy jistota.“

Jako bonus se vám – budete-li chtít – dostane od servisních techniků spousta rad a tipů na cestu, a to nejen rad týkajících se stylu jízdy nebo používání moderních technologií, ale třeba i jak rychle a bez námahy vyměnit v autě žárovku a co je užitečné si na cesty autem na dovolenou vzít. Ve finále zákazníkovi, i díky projektu Rady řidičům, sdělí ideální cestu do běžných evropských destinací. Včetně toho, které známky a kde pořídit, kde jsou odpočívadla uzpůsobená pro děti, tedy mají dětská hřiště, zábavní atrakce, atd. Širokou škálu informací najdete rovněž na stánkách společnosti HAVEX-auto.  „Všechny tyto tipy a rady zákazníkům rádi sdělíme, protože my jsme jejich partner, nejen dealer, co jim prodal či odservisoval vůz. Chceme, aby se k nám lidé rádi vraceli, měli v nás oporu a v každém okamžiku věděli, že je nenecháme ve štychu,“ zdůraznil ředitel Friedrich. 

Servis i v zahraničí

A pokud se stane, že zákazníkovi auto před cestou „kiksne“, HAVEX-auto mu poskytne náhradní vozidlo, aby mohl na dovolenou odjet. Nejedná-li se o pojistnou událost cizím přičiněním, kde má zákazník většinou nárok na náhradní vozidlo zdarma, pak je zapůjčení zpravidla zpoplatněno. Loajální zákazníci mají na půjčovném slevu.

Na cestách se kdykoli může stát cokoli, a to i u nového vozidla. I zapůjčené auto se může z ničeho nic zastavit a stávkovat. Zákazníci HAVEX-auto ale mají jistotu, že o ně bude vždy 100% postaráno. „Každý rok jsou případy, kdy si pro vozidla jezdíme do Chorvatska, Itálie, Švýcarska nebo Rakouska, to není nic neobvyklého. Důležité je zachovat chladnou hlavu, vzít telefon, zavolat do HAVEX-auto svému servisnímu technikovi a on už se o vše postará. Moderní vozidla mají instalováno tlačítko spojení přímo na servis, pro vozidla staršího data nyní přicházíme s řešením on-line vizitky, kde na jedno kliknutí voláte přímo svému servisnímu poradci,“ vysvětlil Lukáš Friedrich.

Co se na dovolené v cizině rozhodně neztratí

Pokud chcete být na cestování autem v zahraničí opravdu perfektně vybaveni, máme pro vás několik tipů, co si pořídit a přibalit do svého vozu.

Motorový olej: V horkém počasí může motor spotřebovat až jeden litr oleje na tisíc kilometrů. A čerpací stanice nemusí být vždy po ruce.

Destilovaná voda: Lze ji použít do chladiče, do ostřikovačů, ale v krajním případě i k osobní hygieně.

Svítilna: Baterka nebo přenosná svítilna je při práci ve zhoršené viditelnosti nedocenitelná.

Základní nástroje: Šroubovák, kombinačky, rukavice (usnadní výměnu kola), čisticí houba atd.

A dále: hasicí přístroj, tažné lano, startovací kabely, (solární) nabíječka a deka.

 

www.havex.cz