Máte doma hluk? Veletrh For Interior v září přinese akustická řešení v interiérech pro domov i kancelář

Praha 14. září 2022 (PROTEXT) – Kvalitu života v domově dokáže významně ovlivnit i akustika. Současné trendy ve stavebnictví preferující otevřené vzdušné prostory, které ale mohou narušovat domácí pohodlí z hlediska zvuku. Jak zlepšit kvalitu domácího prostředí pomocí akustického řešení interiéru, to poradí odborníci na veletrhu nábytku, interiérů a bytového designu For Interior. Koná se od 20. do 24. září na výstavišti PVA Expo Praha. Partnerem veletrhu For Interior 2022 je Skupina ČEZ. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky Ford.

Akustická řešení interiéru se stávají v otázce bydlení stále vyhledávanějšími. Důvodem je nástup minimalistických a industriálních stylů bydlení, kdy se mnozí architekti a designéři nestačili se změnou vizuálního stylu reflektovat i tu funkční.

„V residenčních projektech důraz na snížení echa nebyl historicky tak velký, protože v interiérech byl vždy dostatek pohltivých materiálů, které zajistily dobrý zvukový profil místnosti přirozeným způsobem – koberce, závěsy, čalouněný nábytek apod. S nástupem minimalistických a industriálních stylů užívajících odrazivé materiály se však akustika rezidenčních prostor začala rapidně zhoršovat a je tedy potřeba toto řešit již i v nekomerčních projektech. Dnes jsme svědky mnoha vizuálně úžasných novostaveb, ve kterých je ale jednoduše řečeno prostě nepříjemné existovat, pokud majitelem není tichý bezdětný pár bez přátel,“ říká Tomáš Kučva, jednatel společnosti Woodpasta, která se představí na veletrhu.

Zlepšení akustiky v bytě nebo domě nemusí být finančně náročné. Záleží na tom, do jaké míry chtějí obyvatelé zachovat moderní styl interiéru, aby funkční komponenty akustického řešení nebyly vizuální katastrofou. Výhody, které však dokáže profesionální řešení nabídnout, jsou obrovské. Kromě pocitového komfortu se totiž může podepsat i na zdraví. „I když si to člověk neuvědomuje, má špatná akustika vliv na to, jak se cítíte. Existuje nespočet studií potvrzujících to, že způsobuje bolesti hlavy, únavu, snižuje produktivitu, pozornost, a může dokonce spouštět migrenózní stavy. Tyto efekty samozřejmě rostou s tím jak “hlučná” domácnost je. Pokud žijete v páru, večer spolu v klidu povečeříte a zasednete k televizi, nebude akustika problém, který by vás zasahoval takto intenzivně,“ říká Tomáš Kučva.

Do kanceláří i do kaváren

Výhody správné akustiky si dobře uvědomují také firmy. Akustické problémy se nejčastěji řeší v zasedacích místnostech, při online konferencích nebo v prostorách určených pro telefonování. „Největší úskalí a problém, kde je třeba řešit prostorovou akustiku, jsou kanceláře a také společenské prostory, jako jsou galerie, kavárny restaurace apod. To jsou místa, kde je třeba plánovat vše dopředu. Velký počet lidí na jednom místě a prostor, který má odrazivé hladké stěny, má vždy špatnou akustiku a je zde nepříjemné trávit například oběd, nebo dokonce pracovat,“ řekl Stanislav Beránek ze společnosti Acutec.

Jedním z dalších pozitiv profesionálních akustických řešení interiérů je ekologická rovina. Jak dodává Stanislav Beránek: „Aktuálně sledujeme dva eko materiály, které našly perfektní využití jako desky na pohlcení ozvěny. Jsou to desky z recyklovaných PET lahví, mají výborné akustické vlastnosti, dá se do nich frézovat nebo je opracovávat. Druhým trendem je původní receptura desek z cementu, dřevního vlákna a vody, tzv. heraklit. Ekologicky vyráběné desky mají podobné využití, a navíc jsou nehořlavé, takže se hodí na plnoplošné aplikace.“

Na souběhu veletrhů For Interior a For Arch budou akustická řešení v interiérech prezentovat tři společnosti – Acutec, DISK Multimedia a Woodpasta. K vidění toho však bude v Letňanech mnohem víc. Vybírat bude možné v sekcích sedacích souprav, postelí, matrací, kuchyní, svítidel, bytového textilu a doplňků, ale i z oblasti interiérového designu. „Veletrh nabídne široké portfolio kvalitního tuzemského a zahraničního zboží i unikátní možnost bezplatně se poradit s odborníky napříč obory o úpravách a vylepšeních interiéru. Na veletrhu bude možné zúčastnit se i zajímavých akcí v rámci doprovodného programu v Interior Café ve Vstupní hale I,“ řekla ředitelka veletrhu For Interior Věra Špáňová.

Více na www.forinterior.cz.

Lucie Bártová, vedoucí PR oddělení ABF, a.s., bartova@abf.cz