Kurz Bitcoinu a dynamika trhu: Kdy koupit BTC

Známé čínské přísloví praví, že nejlepší čas zasadit strom byl před 20 lety. Ten druhý nejlepší je právě teď. Finanční poradci říkají to stejné o investování. Kdybyste začali investovat před dvaceti lety, tak na tom dnes budete skvěle. Pokud nedojde k nějakému průlomu v investičních nástrojích s funkcí stroje času, nebude spoléhání se na návrat na začátek tisíciletí asi nejlepší varianta. Máte tak k dispozici tu druhou nejlepší možnost – a jedinou reálnou: začít dnes.

Načasování trhu versus čas na trhu

Pokud jste jako většina krypto investorů, tak vás počáteční nákup dnes zavede k reflexivnímu sledování cenových grafů, abyste zjistili, jestli trh dnes směřoval nahoru nebo dolů.

Každý ví, že ziskové investování zahrnuje nakupování, když jsou ceny nízko, a prodej, když jsou ceny vysoko. Tomu se říká načasování trhu. Pokoušíte se nakoupit v přesný čas, kdy cena dosáhne nejnižší úrovně a pokusíte se načasovat prodej v nejvyšším bodu.

I když je nákup při nízkých cenách naprosto logický, často se do cesty dostanou emoce. Bitcoin a Ethereum zavedly od vrcholku v listopadu 2021 velkou část krypto trhu do hlubokého poklesu. Hlavní kryptoměny ztratily až 70 procent své hodnoty za méně než rok.

Vzoreček levného nákupu a drahého prodeje naznačuje, že dnešní trh by mohl být skvělým místem pro vstup do krypto investování, protože si můžete všechen ten Bitcoin koupit s pořádnou slevou. Všude po světě však majitelé krypta ztrácí nervy a opouští trh, prodávají své jmění se ztrátou.

Nákup za nízké ceny a prodej za ty vysoké je obzvláště obtížný úkol při obchodování Bitcoinu, protože kryptoměna je obzvláště volatilní. Cena BTC se zčista jasna propadá bez nějakého důvodu. Nákup v hodnotě 200 eur z minulého týdne může mít dnes hodnotu 750 eur – nebo taky 75 eur.

Proto většina denních obchodníků přichází o peníze. Načasování trhu je těžké. Warren Buffett je ke kryptoměnám obzvláště skeptický, ale jde o legendu mezi investory a správci peněz. On a jeho partneři z Berkshire Hathaway si přišli na miliardy dolarů pro sebe i své klienty – bez časování trhu. „Nemáme ani ponětí, co akciový trh udělá, až se v pondělí otevře,“ říká Buffett. „Netušíme to nikdy.“

To je jeden z důvodů, proč finanční poradci – včetně Buffetta – doporučují novým i zkušeným investorům disciplínu zvanou průměrování nákladů.

S průměrováním nákladů investujete stejnou částku do stejného aktiva každý týden nebo měsíc. S postupem času získáváte více aktiv, když jsou ceny nízko. To snižuje váš nákladový základ, což znamená, že zisky budou výš, když se trh zotaví a vy svá aktiva prodáte.

Vaše zisky tak pocházejí z toho, kolik času jste strávili na trhu, ne jak dobře jste trh načasovali.

Dlouhodobý pohled

Graf cenové historie Bitcoinu je plný strmých vrcholů a náhlých svahů, stačí se podívat na pár týdnů nebo měsíců hodnoty Bitcoinu. Když ale pohled na směnný kurz BTC oddálíte na několik let, jsou náhlé růsty a pády zastíněny dlouhodobým rostoucím trendem.

V dlouhodobém horizontu může Bitcoin jednoduše překonat většinu ostatních investic. Zde jsou složené roční míry růstu některých nejrozšířenějších a doporučovaných aktiv:

Aktivum | 10letá CAGR

Bitcoin: 132,2 %
S&P 500: 16,6 %
DJIA: 11,41 %
Zlato: 1,2 %

Z tohoto grafu je jasné, že růst ceny Bitcoinu zastínil slušné výnosy investorů, kteří pro své investice vybrali tradiční aktiva.

Směnný kurz Bitcoinu v krátkodobém horizontu prudce roste a klesá. Pokud děláte krátkodobé investice, mohli byste ztratit nebo získat více peněz rychleji. Ale tyto krátkodobé změny v hodnotě Bitcoinu se odehrávají v kontextu dlouhodobých trendů. Pokud jste investovali 1000 eur do Bitcoinu před deseti lety, byli byste dnes velmi bohatí.

To je druh investice, který Buffetta potěší. Ten dnes již slavně svým klientům radí: „Při nákupu akcií plánujte, že je budete držet navždy.“

Buffett samozřejmě neplánoval držet všechna aktiva až do smrti, ale s dlouhodobým investováním to myslí vážně. „Pokud si nedokážete představit, že budete akcie držet deset let, ani nemyslete, že je budete držet deset minut,“ radí. „Naše nejoblíbenější doba držení akcií je navždy.“

Nejúspěšnější investoři jsou ti, kdo drží svůj Bitcoin či jiné kryptoměny dlouhodobě pro dlouhodobé cíle. Tato strategie má ve světě Bitcoinu své speciální místo – říká se jí „hodl“, jako pomátka na překlep v diskuzní skupině.

Poučení se z minulosti

Jedním z dobrých způsobů, jak využít dlouhodobých vzestupných trendů, je použít funkci opakovaného nákupu na Kriptomatu, která umožňuje nastavit plán pravidelných nákupů na týdenní, dvoutýdenní nebo měsíční bázi. Za cenu denního šálku kávy ve Starbucksu tak můžete pomalu, ale vytrvale budovat své krypto portfolio na podporu dlouhodobých cílů, jako je odchod do důchodu, nákup nemovitosti nebo zaplacení drahého vysokoškolského vzdělání.

Opakovaný nákup nabízí pět hlavních výhod, které jsou známé „off-chainové“ investiční komunitě:

Oprostí vás od náročného úkolu předvídání cenových změn a načasování transakcí při minimech a maximech.
Minimalizuje dopad tržní volatility tím, že průměruje vrcholky a propady cenových grafů.
Umožní vám plnit své finanční cíle okamžitě, bez nutnosti čekat na nějakou velkou jednorázovou investici.
Eliminuje nežádoucí účinky předtuch a emocí, které se vkrádají do investičních rozhodnutí.
Akumuluje více krypta, když jsou ceny nízko, snižuje náklady a maximalizuje návratnost při prodeji.

Na Kriptomatu máte také ještě šestou výhodu: Můžete ho nastavit na platbu platební kartou v hodnotě už 15 eur měsíčně. Budete tak mít automaticky vyřešené nákupy a nebudete se muset o nic starat.

Investování je vždy riskantní a obzvláště ošemetné v krypto světě, kde volatilita Bitcoinu činí načasování trhu prakticky nemožné. V průměrování nákladů nejsou žádné garance, ale to ani v žádné skutečné investiční strategii, ale stovky tisíc vlastníků Bitcoinu našli úspěch v tom, že nad krypto investováním uvažují v dlouhodobém horizontu.

O Kriptomatu

Společnost Kriptomat, která byla založena v roce 2018, způsobila revoluci ve světě kryptoměn zavedením nejjednodušší platformy v Evropě. Kriptomat činí digitální finance tak jednoduchými, že každý a všude může získat přístup ke svobodě, spravedlnosti a naplnění, které krypto představuje. Stovky tisíc zákazníků v Evropě a ve 120 zemích světa důvěřují Kriptomatu při nákupu, prodeji, výměně, vydělávání, sdílení a investování do kryptoměn.