Kurz „Achillova Data“ otevře brány studentům s vášní pro novinařinu

Praha 30. května 2024 (PROTEXT) – Nadace Bakala Foundation startuje novou etapu programu Achillova Data, určeného pro začínající novináře. Dvojfázový program s podzimními přednáškami a následnou skupinovou prací pod mentorským vedením nabízí jedinečnou šanci poznat práci novináře a získat cenné dovednosti, jako je vedení rozhovorů nebo základy investigativy.

Již osmým rokem pořádá nadace Bakala Foundation etablovaný žurnalistický program, a to nejen pro české studenty. Programu se mohou zúčastnit studenti a studentky s vášní pro žurnalistiku ze čtyř zemí – Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Účastníci si vyzkouší, co reálně obnáší novinářská profese a získají potřebnou praxi pro své budoucí projekty. Úspěšně dokončené projekty, zpracované v rámci Achillových Dat, mají navíc jedinečnou šanci na publikaci v některém ze spřátelených médií programu.

Program je otevřen studentům všech vysokoškolských oborů, ať už se jedná žurnalistiku, mediální studia, politologii, právo, mezinárodní studia, informatiku nebo jinou oblast. „Věříme, že v každém oboru se může skrývat talent pro novinařinu,“ říká Václav Pecha, ředitel Bakala Foundation. „Achillova Data dávají studentům jedinečnou šanci vyzkoušet si profesi novináře na vlastní kůži. Zároveň jim program umožní navázat kontakty s profesionály z oboru a budovat si síť pro budoucí kariéru.“

V srdci programu Achillova Data čeká na účastníky osvojení si klíčových novinářských dovedností. Pod vedením zkušených mentorů se účastníci naučí ověřovat a vyhledávat data a fakta, psát poutavé hloubkově-analytické texty, dodržovat novinářskou etiku nebo zvládat práci v týmu. Nabyté znalosti pak zúročí v rámci skupinové práce na libovolné kauze či tématu.

Mezi výslednými pracemi minulých ročníků programu byly analýzy s celospolečenským dopadem. Účastníci se zabývali vyšetřováním aplikace TikTok a s ní spojenými společenskými hrozbami, analyzovali problematiku legalizace kratomu a prozkoumali příběh návrhu dodávek „zelené“ energie z Ázerbájdžánu. Výsledky jejich práce pak zazářily v médiích jako Deník N, Ekonom či na webu nadace Zastavme Korupciu.

Přihlášky do programu se otevírají 29. května, uzávěrka pro přihlášení je 30. září. Kurzovné je zdarma a zahrnuje úhradu cestovného a ubytování pro mimopražské účastníky. Více informací o programu a přihlášku najdete na webu https://www.bakalafoundation.org/programy/achillova-data/.

 

O nadaci Bakala Foundation:

Bakala Foundation je rodinná nadace manželů Michaely a Zdeňka Bakalových, založená v roce 2007. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat mladé talenty na jejich cestě ke kvalitnímu vzdělávání, a tím nejen pomáhat realizovat jejich sny, ale i zlepšovat společnost jako celek.

Kromě stipendijních programů pro studium v zahraničí se nadace zabývá tématem nezávislé a svobodné žurnalistiky. Pro české i mezinárodní studenty dlouhodobě organizuje mezinárodní letní školu Journey: Journalism Bootcamp a kurz investigativní žurnalistiky Achillova Data, v rámci nějž studenti pod vedením zkušených mentorů pracují na skutečných investigativních kauzách.

https://www.bakalafoundation.org/

 

Zdroj: MSL 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.