High-tech průmyslová zóna Sien-jang slaví deset let budování moderního města propojeného s průmyslem

Sien-jang (Čína) 17. srpna 2022 (PROTEXT/PRNewswire) – Dne 30. července byla v průmyslové zóně Sien-jang v provincii Šan-si dokončena stavba kancelářské budovy projektu výrobní linky na skleněný substrát G8.5+. Kromě toho tam roste dalších 14 objektů najednou, výstavba v zóně je tedy v plném proudu a jeřáby se téměř nezastaví.

High-tech průmyslová zóna Sien-jang byla založena v roce 1992 a v roce 2012 se stala high-tech zónou národního významu. Jak uvádí správní výbor zóny, mezi lety 2012 a 2022 prošla nejen dramatickými změnami v utváření města, ale i prudkým ekonomickým rozvojem.

Za poslední dekádu se hodnota průmyslové produkce zóny zvýšila z 8,12 miliardy jüanů v roce 2012 na 80,7 miliardy jüanů, tedy téměř desetkrát, a celkový objem dovozu a vývozu vzrostl téměř stokrát – ze 190 milionů jüanů v roce 2012 na 20,23 miliardy jüanů v roce 2021. Ze 169 high-tech zón národního významu se v roce 2021 umístila na 84. příčce.

V tomto desetiletí se zóna zaměřovala na čtyři hlavní průmyslová odvětví – monitory, vyspělá technologická zařízení, biomedicínu a nové kompozitní materiály. Výroba monitorů se tam soustřeďuje kolem projektu výrobní linky na LCD panely CEC 8,6. generace a v zóně sídlí přes 40 podniků předcházejících a navazujících výrobních odvětví, jako je např. společnost TPV a Honing. Vznikl tak průmyslový klastr dosahující až 100 miliard jüanů. V oblasti výroby špičkových technologií přilákala zóna téměř 30 podniků, včetně např. Letin Automobile, a vytvořila průmyslový klastr o objemu 50 miliard jüanů. Biomedicínské výrobě se tam věnuje přes 50 farmaceutických společností, mezi nimi také Buchang Pharmaceutical a Xiuzheng Pharmaceutical. Zóna plánuje výstavbu biomedicínského městečka se zaměřením na výzkum a vývoj biofarmak, jako jsou například kmenové buňky či diagnostická činidla pro testování in vitro, která by měla vést ke vzniku průmyslového klastru o objemu 50 miliard jüanů. Průmyslem nových kompozitních materiálů – který dodává především podpůrné kompozitní materiály, jako jsou těsnění používaná v letectví a kosmonautice – se v zóně zabývá více než 80 podniků včetně společnosti Tiancheng Aerospace. Společně tvoří průmyslový klastr v hodnotě 10 miliard jüanů.

Za pouhých deset let se zóna změnila z venkovské zemědělské oblasti na moderní průmyslové město spojující práci a život. Jako důležitý motor hospodářského růstu se stala nejslibnější průmyslovou zónou v severozápadní Číně.

KONTAKT: Mr. Li, Tel: 86-10-63074558