Fond PFFL expanduje: vybuduje 6000 lůžek pro klienty s Alzheimerovou chorobou
Praha 14. listopadu 2024 (PROTEXT) – Český fond Property Fund for Living SICAV (PFFL) hlásí dynamický růst. Svými ambiciózními plány pomáhá zvýšit kapacity lůžek pro klienty s Alzheimerovou chorobou, kterých je v Česku kritický nedostatek. V zařízeních pro seniory se stařeckou demencí plánuje fond vybudovat přes tisíc nových lůžek v následujících dvou letech. Do osmi let pak rozšíří kapacitu ve svých centrech na více než 6 tisíc lůžek.
Podle statistik z roku 2022 bylo v Česku odmítnuto přes 26 tisíc zájemců o péči ve specializovaných domovech se zvláštním režimem (DZR), což ukazuje na potřebu rozšíření této infrastruktury.
„Naším cílem je zlepšit dostupnost specializované péče a nabídnout provozovatelům Alzheimer center moderní, ekologicky šetrné objekty uzpůsobené na míru potřebám klientů. Potřebu rozšíření těchto kapacit si uvědomují i investoři, kteří nás podporují a pomáhají nám investicemi připravovat nové projekty,“ uvedl Martin Fojtík, CEO fondu PFFL.
Česká populace stárne a do roku 2050 se počet seniorů odhaduje až na třetinu obyvatelstva. Podle odhadů může počet seniorů trpících demencí dosáhnout až 300 tisíc.
PFFL již úspěšně realizovala projekty v Plzni a v Holicích. Ve druhém zařízení v Pardubickém kraji nabízí provozovatel klientům téměř 200 lůžek. Do klíčové fáze vstupuje připravovaný projekt v Novém Jičíně, kde začne PFFL již letos stavět Alzheimer centrum s kapacitou 160 lůžek. „Další projekty připravujeme v Praze, Ostravě, Znojmě, Nymburce a v Českých Budějovicích. Ve všech případech půjde o objekty s kapacitou nad 150 lůžek, které nabídnou optimální podmínky pro poskytování specializované péče,“ dodává Fojtík.
Do fondu PFFL mohou vstoupit investoři s investicí 1 mil. Kč a více. Způsob, jakým investuje svěřené prostředky, není v České republice prozatím zcela běžný. Ve světě jde ale o osvědčený model výstavby potřebné zdravotnické infrastruktury. PFFL se zaměřuje na sociálně zodpovědné investice s cílem nejen řešit naléhavý problém, ale i poskytnout investorům solidní výnos mezi 7,5 až 9,5 % ročně. Tento přístup reflektuje rostoucí trend západní Evropy, kde většinu těchto zařízení vlastní soukromý sektor. Podobný posun se očekává i v Česku, kde dosud 80 % zařízení spadá pod státní správu.
Zdroj: Benes Consulting Group