Filmový festival ELBE DOCK zná své vítězky: krátkometrážní kategorie ovládly režisérky

  

Ústí nad Labem/Drážďany 9. září 2024 (PROTEXT) – Na závěr 7. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK porota vybrala vítězné filmy. Cenu ELBE DOCK pro krátkometrážní film ze střední Evropy (CENTRAL) získala režisérka “Sabina” za svůj film Krev a kytky a Cenu ELBE DOCK pro krátkometrážní skandinávský film (NORDIC) získal snímek Studie o empatii režisérky Hilke Rönnfeldt. V Kategorii CENTRAL porota navíc udělila zvláštní uznání snímku Dom Strom režisérky Kataríny Gramatové.

Zakončení proběhlo v sobotu 7. září 2024 od 19:00 v bývalém nákladovém nádraží GEH8 v Drážďanech. 

Letošní rok se přihlásilo do všech soutěžních kategorií přes 1100 filmů, ze kterých bylo vybráno 52 soutěžních filmů – 12 do kategorie Cena Pavla Kouteckého a 40 filmů do soutěžních kategorií ELBE DOCK NORDIC a CENTRAL

Obě poroty CEN ELBE DOCK byly složeny z filmových profesionálek pocházejících z Česka i ze zahraničí. Porota soutěžní sekce CENTRAL se rozhodovala mezi 25 krátkými filmy ze střední Evropy a skládala se z Dagmar Sedláčkové – producentky a spolumajitelky nezávislé produkční společnosti MasterFilmGudrun Sommer – ředitelky festivalu DOXS RUHR a majitelky poradenské agentury Fair enoughRebekky Garrido – producentky a vedoucí postprodukce a Tereza Czesany Dvořáková – vedoucí katedry produkce FAMU.

O vítězném filmu ze sekce NORDIC, ve které bylo celkem 15 soutěžních snímků ze Skandinávie, rozhodovaly Birgitte Weinberger – umělecká ředitelka Odense International Film Festival (OFF)Hrönn Marinósdóttir – zakladatelka a ředitelka festivalu Reykjavík International Film Festival (RIFF)Liisa Nurmela zastávající pozici Industry Communications Manager v rámci Göteborg International Film Festival

CENA ELBE DOCK PRO KRÁTKOMETRÁŽNÍ STŘEDOEVROPSKÝ FILM: KREV A KYTKY 

Soutěžní kategorii CENTRAL vyhrál animovaný film Krev a kytky polské režisérky Sabiny a jejího projektu Poor Girl’s Production.  Film vypráví příběh dívky, která už měla všeho dost. Rozhodla se zabít každého, koho znala, a poté se vydala na sebeobjevnou cestu s duchem svého milovaného psa. “Tento film je energickou oslavou dívčí síly. Vypráví příběh silné hlavní hrdinky, která se s humorem vypořádává se složitými emocemi. Úžasná vizuální stránka, poutavá zvuková stopa i úchvatné komediální momenty umocňují zážitek z filmu. Režisérka balancuje mezi smíchem a hloubkou, jež vynikají v oblasti animovaného vyprávění příběhu”, zdůvodňuje své rozhodnutí porota. 

Sabina je polská umělkyně specializující se na animaci, experimentální filmy a koláže. Její díla se zaměřují na feminismus, konec civilizace, kulturu celebrit, „teenage dream/drama“, zvládání hněvu, strach, hranice toho, co znamená být člověkem a celkovou podstatu svobody.

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ CENY ELBE DOCK PRO KRÁTKOMETRÁŽNÍ STŘEDOEVROPSKÝ FILM: DOM STROM 

Porota se v této soutěžní kategorii rozhodla udělit i zvláštní uznání. Získal ho slovenský film Dom Strom režisérky Kataríny Gramatové. Příběh se odehrává na slovenském venkově a hlavním hrdinou je dvanáctiletý dřevorubec Adam ze slovenské hladové doliny. Malý chlapec bojuje se stereotypy ve vesnici, popírá svůj původ a snaží se ukázat, že je přesným opakem toho, jak Romy vidí jeho kamarádi. Porota své rozhodnutí zdůvodnila následovně: “Zvláštní uznání získává mnohovrstevnatý, originální obraz ze slovenského venkova, prodchnutý jemným humorem a ironií.”

CENA ELBE DOCK PRO KRÁTKOMETRÁŽNÍ SKANDINÁVSKÝ FILM: STUDIE O EMPATII 

V soutěžní kategorii NORDIC se porota rozhodla udělit cenu filmu Studie o empatii režisérky Hilke Rönnfeldt. Film je produkovaný Asbjørn H. Kelstrupem (Frau Film). Vypráví příběh dvou žen, Dany a Penelope. Dana chce projevit empatii a Penelope naopak empatii zkoumá. Penelope spustí svůj umělecký experiment a Dana se musí vypořádat se svými vlastními emocemi.

„Porota se rozhodla udělit CENU ELBE DOCK PRO KRÁTKOMETRÁŽNÍ SKANDINÁVSKÝ FILM snímku, který originálním způsobem zachycuje citlivé niance lidských vztahů a umění. Film natočený talentovanými tvůrci využívá přesný a výstižný filmový jazyk k vyprávění aktuálního a v moderní společnosti důležitého příběhu,” vysvětluje porota své rozhodnutí. 

Hilke Rönnfeldt je mimo jiné absolventkou Berlinale Talents, Oxbelly Episodic LabEuropean Short Pitch. Ve svých projektech se věnuje tématům jako jsou život ve venkovských komunitách, svět práce, moři či intimitě, přičemž pevně věří v poetické schopnosti obrazu. 

CENA PAVLA KOUTECKÉHO: POCHCÁNEK, VE TMĚ, POCHYBNOST

S festivalem ELBE DOCK je úzce spojena již 18. Cena Pavla Kouteckého, která byla vyhlášena v obou soutěžních kategoriích na zahájení festivalu v Ústí nad Labem ve středu 4.9. v bývalém casinu Ještěrka. V kategorii prvního nebo druhého celovečerního dokumentárního filmu zvítězil snímek Pochcánek režiséra Jana Huška. Vítězným filmem v krátkometrážní sekci se stal film Ve tmě Anety J. Zvláštní uznání ve stejné kategorii udělila porota snímku Pochybnost režisérky Adély Křižovenské. 

Festival se letos rozhodl udělit zvláštní uznání youtuberovi a komikovi Janu Špačkovi. „Rozhodli jsme se udělit zvláštní uznání pro tvůrce, který se pohybuje na hranici mezi dokumentem a fikcí, je takovým specifickým pohledem do pokojíčku jednotlivých politických osobností,” uvedli zástupci festivalu.

KONEC A NOVÝ ZAČÁTEK: ELBE DOCK – ENDE DOCK? BOO!

Mezinárodní filmový festival ELBE DOCK proběhl v Ústí nad Labem a v Drážďanech letos naposledy. Po 7 letech se pořadatelé festivalu rozhodli jeho koncept proměnit. Příští rok se můžete těšit na spojení dvou festivalů – Mezinárodního filmového festivalu ELBE DOCK Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Young Film Fest, z nichž vznikne festival s krátkým názvem BOO, který proběhne na podzim příštího roku. “Jsem nadšený, že se podařilo oba festivaly vytvořit a realizovat. Ještě více se těším na velkou změnu, která nás čeká v příštím roce v podobě spojení toho nejlepšího z obou festivalů. Práce s diváky, nejlepší krátkometrážní filmy, programy zaměřené na kritické myšlení, mimo jiné také workshopy střihu a hudby zaměřené na pochopení významu, audiovizuální výchova pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory a mnoho mnoho dalšího,” říká ředitel festivalu ELBE DOCK Filip Kršiak.

Více informací o letošním MFF ELBE DOCK i další tiskové zprávy naleznete na webu

 

Organizátoři: 

bujón

krutón

Spoluorganizátoři: 

GEH8

Film a Sociologie

Kompott

Hlavní partneři:

Státní fond kinematografie

Visegrádský fond

Statutární město Ústí nad Labem 

Ústecký kraj

Ministerstvo kultury České republiky

Česko-německý program podpořili: 

Česko-německý fond budoucnosti 

Landesdirektion Sachsen