Expo 2025 zve cyklisty a nabízí jim parkování u výstaviště

Organizátoři Všeobecné světové výstavy v japonské Ósace odhalili plány, jak navštívit výstaviště na kolech. Návštěvníci budou moci přijet na místo konání po nových a stávajících cyklostezkách a nechat svá kola na vyhrazených parkovacích místech, píše server sankei.com. 

Japonská asociace pro mezinárodní výstavy, která je provozovatelem ósacké výstavy, veřejně oznámila, že zahrne jízdní kola jako nový dopravní prostředek do plánu dopravy návštěvníků na uměle vytvořený ostrov Jumešima v okrsku Konohana. Tento záměr je spojen se 70 kilometrů dlouhou cyklostezkou, kterou připravuje vláda prefektury Ósaka. Asociace předpokládá, že počet návštěvníků na kolech nebude tak velký jako u vlaků nebo autobusů, ale očekává, že tímto krokem povzbudí turistickou stránku akce. 

Organizátoři chtějí vybudovat parkoviště pro jízdní kola v blízkosti nové stanice Jumešima (předběžný název), která vznikne prodloužením linky ósackého metra Chuo. Nacházet se má v blízkosti brány na východní straně areálu, kde bude možné zaparkovat přibližně 600 jízdních kol. 

Expo také zavede systém, díky němuž si návštěvníci budou moci předem rezervovat čas vstupu. Bude však nutné, aby si cyklisté předem zajistili, prostřednictvím webové stránky, placená parkovací místa pro svá kola. 

Expo očekává, že během výstavy přijde zhruba 28,2 milionu návštěvníků, tedy více než 200 tisíc lidí denně. Jako tři hlavní trasy k místu konání výstavy asociace stanovila metro, železnici a levobřežní trasu rychlostní silnice Hanši. Zároveň přidala do „specifické dopravní politiky pro návštěvníky“, která byla představena v květnu, vodní trasu. 

Zohlednila rovněž, že cesta do Jumešimy na kole vede přes most Tsunejoši. Organizátoři proto spolupracují s policií ósacké prefektury a dalšími úřady na stanovení pravidel pro bezpečnou jízdu na kole po mostě, který využívají i chodci. 

„Nejenže vyzýváme lidi, aby na místo konání přijeli na kole, ale zvažujeme také akce a iniciativy ve spolupráci s obcemi, kde bude akce zahájena. Trať u Jumešimy vede podél moře, ale musíme zvážit sklon mostů a opatření proti horku,“ zdůraznil jeden z vysokých představitelů asociace.

Zdroj: sankei.com