Evropští mistři ve hře go se v Česku utkají o více než půl milionu korun
Praha 16. října 2023 (PROTEXT) – Do Prahy se historicky poprvé sjede 16 nejsilnějších evropských hráčů go, aby se zúčastnili nejprestižnějšího turnaje roku, jehož cenový fond převyšuje částku 520 000 Kč. Organizaci Grand Slamu v deskové hře go zajišťuje Česká asociace go ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy a festivalem Deskohraní.
Od 19. do 22. října bude probíhat v majestátních prostorách Klementina a Profesního Domu letošní ročník Grand Slamu v deskové hře go. Reprezentovat mezi silnou zahraniční konkurencí nás budou také nejsilnější čeští hráči Lukáš Podpěra a Jan Šimara. Právo organizace získala Česká asociace go především díky úspěšnosti našich reprezentantů na mezinárodní scéně a kvalitě místních turnajů.
„Zájem o pořádání této akce je mezi členy Evropské federace go skutečně velký. O to větší radost máme, že byla právě Česká asociace go v letošním roce vybrána, aby se organizace zhostila. Česko je v měřítku Evropy již dlouhodobě jednou ze zemí nejen s nejsilnějšími hráči go, ale také zemí s nejlépe obsazenými turnaji celkově,” uvedla k pořadatelství předsedkyně České asociace go Adriana Tomšů.
Úspěšnost českých reprezentantů na mezinárodní scéně potvrzují samotné výsledky. Například Jan Šimara se stal již v roce 2012 mistrem Evropy. Čechům se však daří i na světových akcích, kde například v roce 2021 obsadil Lukáš Podpěra 4. místo na Mistrovství světa a stal se tak jedním z nejlépe umístěných Evropanů v historii tohoto šampionátu.
„Grand Slam je výkladní skříní evropského go. Zahrát si na takovém turnaji není samozřejmost a vždy si vážím své účasti. Každé vítězství je zde úspěchem a doufám, že se mi podaří dostat se na domácí půdě v turnaji co nejdál,“ okomentoval svou účast na Grand Slamu aktuálně nejsilnější český hráč Lukáš Podpěra.
Akce se koná po boku festivalu Deskohraní, které každoročně na dva týdny v říjnu otevírá a přibližuje svět deskových her veřejnosti. „Deskohraní již 22 let ukazuje deskovky nejširší veřejnosti a hra go je toho od samého počátku součástí. Letos spojujeme síly s Klementinem a neumím si představit lepší oslavu začátku této nové éry, než tak významný turnaj v go přímo na Deskohraní,” prohlásil Jakub Těšínský, ředitel festivalu Deskohraní.
„Jsme rádi, že můžeme být součástí festivalu Deskohraní a otevřít tak prostory Národní knihovny milovníkům deskových her. Vždyť kde jinde by se měly hrát deskovky, než v knihovně,“ říká tisková mluvčí Národní knihovny ČR Martina Košanová.
Původem asijská desková hra go stále nabývá na popularitětaké v Evropě. Do povědomí se v poslední době dostala i díky vítězství programu AlphaGo nad nejsilnějším hráčem světa. Firma DeepMind, patřící společnosti Google, vyvinutím tohoto programu dosáhla zásadního milníku ve vývoji umělé inteligence.
Go a Šachy
Zatímco prvním známým pokořitelem šachového šampiona se v roce 1997 stal program DeepBlue (IBM), který porazil mistra světa Garriho Kasparova, v go se podařilo umělé inteligenci zvítězit až v roce 2016, tedy o 19 let později. Hlavním rozdílem mezi šachy a go je právě počet kombinací tahů, který je v go mnohonásobně vyšší. I z toho důvodu je podle expertů tvorba programu úspěšného v této hře mnohem složitější.
Více informací:https://www.praguegrandslam.com/.
Česká asociace go je hlavní organizací, která zastřešuje hráče a příznivce deskové hry go v České republice. Vznikla v roce 1991. Mezi její hlavní cíle patří šíření a propagace go, a to zejména mezi mládeží, podpora reprezentace, podpora klubů go, organizování turnajů a zastupování české komunity hráčů go při jednání s dalšími institucemi a organizacemi jak u nás, tak v zahraničí.
Kontakt:
Adriana Tomšů, předsedkyně České asociace go, vybor@goweb.cz
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.