Druhý otevřený dopis prezidentu České republiky

Voznice 22. září 2023 (PROTEXT) – Vydavatel knih, překladatel a matematik Rudolf Červenka zaslal druhý otevřený dopis prezidentu České republiky Petru Pavlovi. Navazuje na první otevřený dopis zaslaný v březnu letošního roku, kde vyjádřil nespokojenost se současným stavem republiky v několika oblastech. Prezidenta Petra Pavla vyzval především ke svobodné diskusi a nabídl poskytnutí jmen osobností, které by mohly být prospěšné k orientování v otázkách budoucnosti naší země.

Příspěvek je možný spustit prostřednictvím tohoto odkazu: https://youtu.be/AXzjwBKEhj0

Znění otevřeného dopisu:

Vážený pane prezidente,

dne 16. března tohoto roku jsem Vám zaslal otevřený dopis, jenž byl reakcí na to, že jste nám, občanům České republiky, během své volební kampaně opakovaně sděloval své přesvědčení, že jsme jedno společenství, a musíme tedy držet spolu, stejně jako svoje pochopení pro to, že chceme žít ve světě bez chaosu a lží.

V dopise jsem se snažil vystihnout celkovou situaci naší země, která nyní nevzkvétá a jejíž ekonomika, politika a vlastně celá společnost se nacházejí ve vážných problémech.

Vyjádřil jsem svoje přesvědčení, že pro výběr co nejsprávnější cesty dalšího vývoje je zásadní svobodná diskuse bez ideologického umlčování. Protože diskuse mezi osobami se stejnými názory nebývá plodná, prosil jsem Vás, abyste přijal mezi své poradce dva či tři lidi skutečně vzdělané, nezatížené ideologickým balastem, nezkresleně vnímající skutečnost i schopné předjímat budoucí vývoj. Vyjádřil jsem naději, že budete hledat mezi těmi, kdo během Vaší volební kampaně zůstali mimo Váš tábor. Vždyť, jak sám zdůrazňujete, dnešní náročná doba vyžaduje, aby se spojily síly všech. Jde tedy o to, aby Vám naslouchal celý národ, celá společnost, nikoliv jen ti, kteří Vám ve volbách dali hlas.

Rád bych ještě doplnil: Samozřejmě neznám stav prezidentské knihovny, ale jako vydavatel knih z různých oborů poznání Vám rád doporučím, jak by Vaši knihovnu bylo možné doplnit. Jsem s to Vám také poskytnout názor, které osobnosti by mohly být prospěšné k orientování v otázkách budoucnosti naší země.

Omlouvám se za možná příliš upřímný tón tohoto dopisu, ale věřím, že situace ho ospravedlňuje. Můj dopis je motivován zájmem o veřejný prospěch, ale také zájmem na tom, abyste se v co nejvyšší míře úspěšně vyrovnal s nároky prezidentské funkce.

Ode dne, kdy jsem Vám odeslal první dopis, uplynulo téměř půl roku, ale dosud jsem nedostal odpověď. Přišlo mi pouze sdělení od úřednice Vašeho kabinetu, které bylo sestaveno ze zdvořilých, leč nic neříkajících frází, jež se značně míjely s podstatou mého dopisu.

Domýšlím se, že Vaši zaměstnanci Vám můj dopis nejspíš vůbec nedali přečíst.

V týmu Vašich spolupracovníků nastaly před několika dny změny, jež mi dávají naději, že můj dopis nyní bude skutečně doručen k Vašim rukám a že na něj nyní budete moci reagovat.

Děkuji Vám za pozornost a přeji Vám hodně úspěchů!

Ve Voznici 22. září 2023

Dr. Rudolf Červenka