Drogy jako kratom v e-shopech prosazuje Vobořil

Praha 25. září 2023 (PROTEXT) – Na konci srpna podpořila vláda Petra Fialy návrh, který omezí prodej psychoaktivních látek, například kratomu, lidem pod osmnáct let. Na e-shopech ovšem pouze formou souhlasu o dosažení minimální věkové hranice 18 let, stejně jako je tomu například u prodeje tabákových výrobků či alkoholu.

“Zákaz kratomu není třeba. Je čas zpřístupnit marihuanu, možná i kokain,” prohlásil v nedávné době protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS) s tím, že užívání kratomu je spíše momentální móda a že si je téměř jistý, že brzy přijde jiná látka. A to i přesto, že ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych několikrát o úplný zákaz kratomu vládu žádal.

Regulace kratomu jen na oko

Omezení automatů a registrační poplatky problém bezbřehé dostupnosti těchto drog nevyřeší. Většina prodeje kratomu, a to až 80 %, se uskuteční prostřednictvím e-shopů. A právě online prodej této drogy je vládou podpořený a protidrogovým koordinátorem prosazovaný.

Více než regulace a ztížení dostupnosti této drogy celý návrh zákona vypadá jen jako zlegalizování prodeje této drogy a to zejména dealerům prodávajícím kratom online.

Neměly by raději vzniknout přísně kontrolované prodejny, kde bude omezené množství na osobu a důkladná evidence třeba tak, jak je tomu u gamblerů v hernách a kasinech? Proč tyto drogy nebudou zatížené spotřební daní tak jako třeba u tabáku nebo alkoholu? Budou se tímto poslanci v následujících dnech při schvalování zákona zabývat, nebo se můžeme připravit na novou éru legálního prodeje drog a to dokonce online? Proč je pro protidrogového koordinátora prodej kratomu z e-shopů tak důležitý? Dočkáme se snad i legálního prodeje kokainu, jak to Vobořil nastínil?