Digitální továrna 2.0 obsadí na strojírenském veletrhu rekordní plochu
Řešení zaměřená na digitalizaci průmyslu představí firmy ve speciální expozici Digitální továrna 2.0, která bude součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) v Brně. Od 4. do 7. října se tak návštěvníci seznámí s moderními technologiemi umožňujícími zvýšit efektivitu výrobního procesu a docílit energetických úspor.
„Digitalizace je jedním z hlavních směrů průmyslového vývoje. Potvrzuje to zájem firem, které se v letošním roce do projektu zapojily. Své produkty a služby předvede v pavilonu F více než 40 firem a expozice Digitální továrny 2.0 tak obsadí doposud rekordní plochu,“ uvedl ředitel Mezinárodního strojírenského veletrhu Michalis Busios. Zlatým partnerem Digitální továrny 2.0 se stala společnost Siemens. Stříbrnými partnery jsou platforma Team Finland a Národní centrum Průmyslu 4.0.
Siemens: Řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu
Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností. České průmyslové firmy si dnes musí poradit v mimořádně komplexním a nepředvídatelném prostředí. Proto společnost Siemens představí svá řešení pod heslem „Flexibilní, odolná a energeticky úsporná výroba“. Jak lze dosáhnout úspor s minimálními investicemi a prakticky hned, se návštěvníci dozvědí také na odborné konferenci, kterou společnost Siemens na MSV pořádá 6. října.
Finsko poprvé na MSV
K letošní Digitální továrně 2.0 se pod hlavičkou Team Finland připojuje oficiální účastí Finsko se skupinou šesti inovativních dodavatelů technologií a služeb. Finským společnostem důvěřují přední světoví výrobní hráči z řady odvětví, jako je automobilový průmysl, strojírenství, potravinářství, elektronika a mnoho dalších. Návštěvníci se na veletrhu seznámí se společnostmi Elisa IndustrIQ, Etteplan, Top Data Science, Unikie, Visual Components a Wapice.
Průmyslová 5G síť i robot čepující pivo
Možnost konzultovat digitální zralost vlastní firmy s přítomnými experty u piva, které načepuje robot. To vše v kulisách Technologického ostrova plného inovací. Právě tak se v letošním roce vůbec poprvé na MSV představí Národní centrum Průmyslu 4.0. V Digitální továrně 2.0 instalovalo Technologický ostrov, jehož součástí bude pestrá expozice založená na instalované 5G průmyslové síti a robotických aplikacích, které ji budou využívat. Expozice bere v potaz aktuální situaci a pozornost je proto zaměřena na ta řešení, která se v praxi osvědčila jako účinný pomocník při zvládání krizí. Důraz je kladen na zvyšování přidané hodnoty, práci s daty, strategické plánování rozvoje firmy, a také udržitelnost – materiálovou i energetickou. Na pomoc si Národní centrum Průmyslu 4.0 přizvalo partnery T-Mobile, výzkumné centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP a Českou spořitelnu.
Řešení pro efektivní průmysl
Svou nabídku představí v Digitální továrně 2.0 řada inovativních firem. Na stánku 4dot se seznámíte s technickou diagnostikou i technologickým monitoringem a uvidíte zde například senzor přetvoření 4dot SM, který byl v loňském roce oceněn Zlatou medailí MSV.
Svou expozici představí společnost ABRA Software, která ukáže, jak s využitím informačního systému uvést Průmysl 4.0 do života ve firmách. Návštěvníci se například dozví, jak v 10 praktických příkladech efektivně digitalizovat procesy nebo jak automatizovat celou firmu od A do Z.
Představí se společnost AutoCont IPC, která pomáhá českým výrobním firmám zvyšovat efektivitu a kvalitu výroby pomocí průmyslové IT techniky a specializovaných softwarových systémů. Společně se svým silným partnerem, společností SCADA Servis, má za cíl nabízet výrobním podnikům komplexní řešení, která jim umožní úspěšnou digitální transformaci.
Chytré brýle a využití rozšířené reality při digitalizaci průmyslové výroby bude prezentovat firma AYES. Na stánku si zájemci na vlastní kůži mohou vyzkoušet nejrůznější značky brýlí jako je RealWear, Microsoft HoloLens, Vuzix, Google Glass, Oculus a další. Součástí Digitální továrny 2.0 bude také expozice společnosti Bossard, která představí systémy spadající do oblasti inteligentní logistiky – SmartBin Cloud, SmartLabel Cloud a Smart Factory Assembly.
Představí se WebAR platforma CLDXR, která umožní firmám prezentovat své produkty kdekoli a kdykoli prostřednictvím realistických 3D modelů umístěných do reálného světa pouze prostřednictvím internetu a chytrých telefonů nebo tabletů. Vystavovatelem v Digitální továrně 2.0 bude i firma dataPartner. Těžištěm její expozice bude prezentace prostředků pro digitalizaci výroby, a to jak na úrovni řídicích jednotek strojů, tak na úrovni výrobního informačního systému. Firma Invanta ukáže na svém stánku bezpečnostní systém se schopností rozpoznat nebezpečné situace v okolí průmyslových strojů s okamžitou reakcí.
Nový produkt pro pokročilou vibrodiagnostiku myCMS představí společnost mySCADA. Jedná se o ryze českou firmu zabývající se vizualizací průmyslových procesů. V Digitální továrně 2.0 nebude chybět také společnost NTT DATA Business Solutions, která je oceňovaným SAP Platinum Partnerem a spolehlivým průvodcem digitální transformací. V rámci její prezentace budete mít možnost podrobně se seznámit s aplikacemi nejnovějších SAP technologií v oblasti výroby a připraveno je i několik ukázek unikátních řešení z dílny NTT DATA Business Solutions a NTT Czech Republic.
Prezentovat se bude také firma Pantek (CS), která je autorizovaným distributorem a poskytovatelem komplexní technické podpory celosvětově rozšířeného softwaru AVEVA pro průmyslovou automatizaci. Online nástroj pro udržení přehledu o obchodu a o zákaznících bude v Digitální továrně 2.0 představovat firma RAYNET. Obdobně jako v loňském roce i letos se společnosti SIDAT a SIDAT DIGITAL zúčastní projektu Digitální továrna 2.0. Spolu s nimi se v tomto roce bude na prezentaci podílet i slovenská firma SOVA DIGITAL, která je součástí skupiny.
Dále se představí také řešení Twinzo – přesné 3D živé digitální dvojče konkrétního objektu, kterým může být dům, kancelář, továrna nebo dokonce celé město. Řešení umožňuje mít 3D model v mobilním telefonu, tabletu nebo počítači a poskytuje přístup ke všem datům v reálném čase. Společnost UNIS představí ve svém stánku systém MES PHARIS, který zajišťuje řízení výroby a kontinuální sledování výrobních procesů v reálném čase, trasovatelnost výroby, sběr technologických dat i jejich vyhodnocení. A to vše v souladu s principy Průmyslu 4.0.
Svou nabídku dále představí firmy jako Act-in CZ, ARiiVA, Eurowater, GE Intelligent Platforms, Gedis Distribution, Leadspicker, Optisolutions, Packung, SmartVision, Smart Product Solution nebo Thein Digital. Spoluorganizátorem celého projektu je společnost Cerebrica. Součástí Digitální továrny 2.0 budou poprvé také expozice Svazu průmyslu a dopravy ČR a Elektrotechnické asociace ČR. Prezentovat se bude také Lisovna ŠKODA AUTO, která prakticky ukáže využití digitálního dvojčete při výrobě.
Digitální stage bude prostorem pro diskuzi
Živé vysílání z digitální stage pravidelně vzbuzuje zájem návštěvníků strojírenského veletrhu. I v letošním roce se chystá řada diskuzí a rozhovorů o tématech jako umělá inteligence, 5G sítě, digitalizace ve start-upech nebo využití informačních systémů. Diváci mohou vše sledovat přímo na veletrhu nebo prostřednictvím onl-ine streamu na webových stránkách MSV.
Konference Biomorfní průmysl
Ve čtvrtek 6. října se uskuteční třetí ročník mezinárodní konference s názvem Biomorfní průmysl. Zaměří se na zformulování vize české ekonomiky za využití umělé inteligence jako klíčového přístupu k digitalizaci na firemní i národní bázi. Program konference se bude skládat ze čtyř tematických okruhů.
První z nich se zaměří na budoucnost průmyslu a vize české ekonomiky s důrazem na digitální transformaci průmyslového prostředí. Okomentovány budou trendy, které v posledních čtyřech letech v českém průmyslu a jeho digitální transformaci převládají. Současně bude také věnován prostor současné situaci v oblasti energií a postupnému nasazování pokročilých digitálních technologií v energetickém managementu firem.
V rámci dalšího bloku o chytrých datech a umělé inteligenci jako cestě k biomorfnímu průmyslu budou nastíněny možnosti českého průmyslu a příslušných digitalizačních technologií s ohledem na možnou obchodní expanzi.
Třetí blok konference se bude věnovat otázkám digitální infrastruktury, která je základem digitálních továren, otázkám rizik souvisejících s pořízením a provozem této infrastruktury a možnostem jejího financování. Klíčovou technologií budoucí digitální infrastruktury je technologie 5G, v budoucnu pak technologie 6G.
Poslední blok se zaměří na možnosti expanze české ekonomiky.
Vstupenky na konferenci jsou k dostání online na www.msvdigitalnitovarna.cz.