Déšť s přesností na minuty a nekonečná předpověď počasí. Nový web přináší inovace v předpovědi počasí

Praha 10. října 2023 (PROTEXT) – Česká meteorologicko-technologická firma meteocentrum.cz se spuštěním nového webu přináší do České republiky nové produkty na poli předpovědí počasí. Díky vlastním předpovědním modelům s využitím umělé inteligence tak nově umí nabídnout předpověď srážek pro vybranou lokalitu po minutě, přehledné animované mapy, nebo třeba nekonečnou předpověď v rámci dlouhodobého výhledu počasí.

V Česku unikátní produkty

Některé nové funkcionality do této chvíle žádná jiná meteorologická služba ve střední Evropě neposkytovala. Příkladem toho je třeba to, že pro nejbližší hodinu je na grafu přehledně prezentována předpověď srážek po jednotlivých minutách, která ukazuje i intenzitu deště a výrazně tak usnadňuje plánování.

„Díky přístupu k rozsáhlé síti meteorologických stanic jsou data i předpovědi aktualizovány v reálném čase a reflektují tak poslední změny ve vývoji počasí,“ vysvětluje Bohuslav Zeman, projektový manažer z meteocentrum.cz s tím, že právě v této oblasti umožnil nástup moderních technologií významné zlepšení přesnosti.

Všechny informace o minulém, aktuálním i budoucím počasí lze zobrazit bodově pro libovolnou lokalitu v rámci České republiky i jiných států Předpovědi na další dny jsou po jednotlivých hodinách a ukazují i pravděpodobnost srážek či pocitovou teplotu. Samozřejmostí je radar počasí nebo zobrazení na přehledných mapách s plynulou animací a proudnicemi znázorňujícími pohyb v atmosféře.

Nekonečná předpověď

Pokud někdo plánuje například svatbu či jinou venkovní akci v určitém vzdálenějším termínu, případně s předstihem svou dovolenou, určitě pro něj bude užitečnou funkcí „nekonečná předpověď“ a to pro libovolnou lokalitu. Již nyní se tak lze podívat na nejpravděpodobnější počasí na konkrétní dny příštího roku.

Data pro nejbližších 30 dní vychází z numerických modelů, které berou v úvahu i klimatologii a provázanost proudění na celé zemi. Pro následující měsíce pak předpověď přechází ve statistická data, kdy lze zobrazit typické počasí pro vybraný den a vybrané místo na zemi. V přehledném kalendářovém zobrazení tak měsíční předpověď pomůže plánovat i velmi vzdálené aktivity a zvolit, na základě minulých dat, nejvhodnější období.

Přesnost díky umělé inteligenci

Předpovědi počasí v Meteocentru vznikají pomocí strojového učení – učí se na historických datech a minulých předpovědích mnoha různých meteorologických modelů, které porovnává se skutečností. Následně všechna data vhodně kombinuje s cílem minimalizovat předpovědní odchylky. Díky tomuto, ve střední Evropě unikátnímu přístupu, dosahují předpovědi počasí na meteocentrum.cz výrazně vyšší přesnosti.

Předpovědi z lokálního modelu jsou dále zpřesňovány na hyperlokální úrovni v rámci detailního 3D dopočítávání podle terénu a orografie. Umí tak podchytit specifika přímo jednotlivých lokalit. „V porovnání s běžně dostupnými předpověďmi počasí jsou naše předpovědi na nejbližší dny o více jak 10% přesnější. V dlouhodobějším horizontu se tento rozdíl dokonce ještě zvětšuje,“ doplňuje Zeman.

O Meteocentru

Meteocentrum.cz již více jak 15 let pomáhá nejen při plánování aktivit závislých na počasí, ale také eliminovat či snižovat důsledky extrémních projevů počasí. Předpovědi počasí vznikají s využitím nejnovějších technologií a vlastních modelů na základě velkého množství vstupních dat. Jsou pod denním dohledem profesionálních meteorologů ve službě. Stejná společnost sestavuje pod hlavičkou forecasts.cloud i aplikované modely na bázi strojového učení pro firmy v různých oborech, například energetice, pojišťovnictví a retailu a tím firmám snižuje náklady, zefektivňuje provoz a třeba i řídí marketingové kampaně.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.