České pohádkové léto – Dětství v době Karla IV.

Loučeň (Nymbursko) 31. července 2023 (PROTEXT) – Na zámku Loučeň byl v roce 2016 k sedmi stému výročí narození Karla IV. vybudován nový dvanáctý královský labyrint. A to jako vzpomínka a poděkování za skutky tohoto českého i světového panovníka. Labyrintem dle předlohy francouzských gotických katedrál zámek Loučeň vyzdvihuje význam osobnosti Karla IV. pro Čechy. Od té doby se tento labyrint zařadil mezi vyhledávanou zajímavost loučeňského zámku. Do doby Karla IV. se na zámku z času na čas pravidelně vrací. V letošním roce pro děti připravili v tomto duchu České pohádkové léto v podobě Dětství v době Karla IV. Všichni malí návštěvníci budou vtaženi do doby jeho mládí, kdy se po deseti letech vrací do země svých předků. V roce 1223 odešel z Čech do Francie, aby byl v Paříži biřmován, sezdán s Blankou z Valois, a na zdejším královském dvoře vychován, jak se na rytíře jeho doby a budoucího krále patří. Mladého kralevice Karla vítá celý národ s nadějí, že vrátí českému království pořádek a slávu z dob jeho děda, krále českého a polského Václava II. Na Loučeň jsou svolání příslušníci české šlechty, aby budoucího krále přivítali, jak se sluší a patří. Od 1. až do 26. srpna bude zámek Loučeň patřit všem malým rytířům a princeznám, kteří princi Karlovi dokážou svoji připravenost stát mu při jeho nelehkém úkolu po boku. Po celý srpen v úterý, středu, čtvrtek a sobotu se mohou těšit na rytířské turnaje, dovednosti a scénky.

„Děti si u nás vyzkouší, jaké to je stát se pážetem a plnit úkoly k získání dovedností nutných ke splnění všech rytířských ctnosti, bez jejichž zvládnutí nemohl být žádný chlapec pasován na rytíře. Přeneste se s námi do času, kdy se mladý kralevic Karel vydal z Čech do Francie, aby se stal pravým rytířem,“ uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň.

„Srpen bude již tradičně patřit zámecký park zejména dětem. Letošní téma Českého pohádkového léta je ‚Dětství v době Karla IV.‘ Od úterý 1. do sobota 26. srpna 2023 všechny srdečně zveme na program určený zejména rodinám s dětmi a táborům, ale potěší i dospěláky a hravé seniory,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka zámku Loučeň.

Program:

10:00 Zahájení

10:10 – 11:15 1. úkoly pro pážata:

Klání s Rolandem

Házení kroužků na štít

Střelba katapultem na věž

11:30 Jak Karel cestoval z Itálie 1. scénka

(12:00 – 13:00 přestávka)

13:00 Audience na dvoře královském 2. scénka

13:30 – 14:45 2. úkoly pro pážata:

Rytířská dráha

Lov oštěpem

Poznávání řemesel

15:00 Turnaj Lucemburků 3. scénka

15:30 – 16:15 3. úkoly pro pážata:

Přechod potoka

Střelba katapultem na věž

Klání s Rolandem

16:30 – 17:00 Dobývání hradu 4. scénka

Pasování na panoše, tancování

Po celý den v měsíci srpnu budou probíhat prohlídky zámku, klasické, dětské i oblíbené čokoládové. Vstupné jednotné celodenní: Program + labyrintárium 250 Kč, Prohlídka zámku + program + labyrintárium 285 Kč, čokoládová prohlídka + 60 Kč osoba, vouchery v den programu „Dětství v době Karla IV.“ + 60 Kč osoba´. Vstupenky online zde: https://tickets.zamekloucen.cz/vstupenky . Areál je otevřen od 9:00 do 18:30, v sobotu až do 21:30 hod.

Kontakt:

Vratislav Zákoutský

vratislav.zakoutsky@zamekloucen.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.